W obliczu złożonej sytuacji na arenie międzynarodowej, Ministerstwo Obrony Narodowej wydało nowe rozporządzenie dotyczące wezwania do wojska. Nowy dokument precyzuje, w jaki sposób będą dostarczane karty poborowe w przypadku mobilizacji lub konfliktu zbrojnego. Jakie organy zajmą się doręczaniem wezwań i jakie konsekwencje czekają na tych, którzy je zignorują? Przyjrzyjmy się temu bliżej.
NOWE REGULACJE W DZIENNIKU USTAW
Rozporządzenie dotyczące doręczania kart poborowych zostało ogłoszone w Dzienniku Ustaw w dniu 30 stycznia 2025 roku, a jego przepisy wejdą w życie w 2026 roku. Co dokładnie przewiduje ten akt normatywny?
PROCEDURA DOSTARCZANIA WEZWAŃ
Zgodnie z obowiązującymi zasadami, Wojskowe Centra Rekrutacji przekażą karty poborowe władzom lokalnym, w tym wójtom, burmistrzom i prezydentom. Po potwierdzeniu odbioru, lokalne władze będą zobowiązane do ich przechowywania do momentu ogłoszenia mobilizacji.
W sytuacji kryzysowej, przedstawiciele władz lokalnych uzyskają dostęp do haseł, które pozwolą im na skuteczne przekazanie wezwań do wojska. Mają również możliwość, w porozumieniu z szefem Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, dostarczenia dokumentów bezpośrednio do jednostek wojskowych, poczty lub policji.
KONSEKWENCJE IGNOROWANIA WEZWAŃ
Wezwania będą wręczane osobiście przez przedstawicieli wojska, poczty, policji lub samorządów, z potwierdzeniem odbioru. Jeśli jednak dostarczenie okaże się niemożliwe, osoba doręczająca pozostawi zawiadomienie o próbie doręczenia w skrzynce pocztowej, w drzwiach czy w widocznym miejscu przy wejściu na posesję. Ważnym elementem rozporządzenia jest klauzula ostrzegająca, że zignorowanie wezwania związane z rekrutacją wojskową może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych.
KARY ZA UCHYLENIE SIĘ OD SŁUŻBY
Rozporządzenie zawiera również szczegółowe informacje na temat kar grożących za uchylanie się od obowiązków wojskowych. Osoba, która nie stawi się na wezwanie, może zostać skazana na karę pozbawienia wolności do trzech lat. Podobnie będzie w przypadku obywateli, którzy w trakcie mobilizacji będą unikać świadczeń na rzecz wojska, na przykład poprzez ukrywanie nieruchomości bądź mienia. Z kolei osobom uporczywie uchylającym się od służby grozi kara sięgająca pięciu lat więzienia.
W obliczu narastających napięć międzynarodowych, władze muszą być gotowe na różne scenariusze. Nadużycia związane z uchylaniem się od służby mogą tylko pogorszyć sytuację. Z pewnością każdy obywatel powinien zdawać sobie sprawę z powagi sytuacji i przestrzegać nowych regulacji, które mają na celu zabezpieczenie kraju.
Źródło/foto: Interia