Dzisiaj jest 19 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Nowe zagrożenia dla Europy: Co stoi za nasilającymi się turbulencjami?

Podróże samolotem od lat uznawane są za jedną z najbezpieczniejszych form transportu. Jednak najnowsze badania przeprowadzone przez włoski Instytut Geofizyki i Wulkanologii ujawniają rosnące obawy związane z turbulencjami, które stają się coraz częstszym zjawiskiem w europejskiej przestrzeni powietrznej. W artykule opublikowanym w renomowanym czasopiśmie „Geophysical Research Letters” badacze przedstawili alarmujący wzrost turbulencji w ciągu ostatnich 44 lat, szczególnie nad Morzem Śródziemnym oraz północną Europą, w tym nad Wielką Brytanią. Co może być tego przyczyną?

OGRANICZONA PREDYKCJA ZJAWISK

Specjaliści z włoskiego instytutu podkreślają, że szczególnie groźna jest tzw. turbulencja czystego nieba (CAT), która występuje w bezchmurnych warunkach. Jak zauważył Tommaso Alberti, turbulencja ta jest trudna do zidentyfikowania, co czyni ją nieprzewidywalną. „To stanowi ryzyko zarówno dla pasażerów, jak i załogi,” dodał Alberti, alarmując o potencjalnych zagrożeniach.

KLIMAT A TURBULENCJE

Badania sugerują, że wzrost liczby turbulencji jest powiązany z globalnym ociepleniem. Naukowcy zaobserwowali, że zjawiska te są bardziej intensywne w miesiącach zimowych, a latem ich siła nieco maleje. To odkrycie może mieć istotne znaczenie dla poprawy prognozowania turbulencji oraz opracowania strategii ich minimalizacji, co w przyszłości mogłoby zwiększyć bezpieczeństwo i komfort podróży lotniczych.

POTENCJAŁ NOWYCH METOD

Włoscy naukowcy są przekonani, że ich odkrycia mogą przyczynić się do stworzenia skuteczniejszych narzędzi przewidywania turbulencji, co może mieć wielkie znaczenie dla branży lotniczej i milionów pasażerów podróżujących po Europie.

Planując podróż samolotem, warto mieć na uwadze, że turbulencje są integralną częścią lotniczej rzeczywistości. Choć nawet silniejsze zjawiska nie zagrażają samolotowi, mogą powodować duży dyskomfort pasażerów. Należy pamiętać, że w przypadku nagłych turbulencji osoby niezapięte pasami bezpieczeństwa mogą doznać poważnych urazów.

DRAMATY NA POKŁADACH

Niedawno na pokładzie samolotu Lufthansy doszło do nieprzyjemnych incydentów, w wyniku których 11 osób odniosło obrażenia. Warto zadać sobie pytanie, jak często podróżni muszą zmagać się z tego typu sytuacjami i jakie powinny być standardowe procedury bezpieczeństwa w takich okolicznościach. Dodatkowo, badacze ostrzegają, że na kontynencie budzi się superwulkan, co może stwarzać nowe zagrożenia, składając się na niebezpieczną mozaikę wyzwań dla lotnictwa w Europie.

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie