Dzisiaj jest 5 grudnia 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Niecodzienny odkrycie skarbowej: paczka sprzed 2 tys. lat trafiła w ręce służb

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Zachodniopomorskiego województwa dokonali zaskakującego odkrycia podczas kontroli przesyłki z Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Zamiast metalowych żetonów o wartości 10 dolarów amerykańskich, jakie obstawiano, w paczce znalazły się prawdziwe skarby.

Nieoczekiwane Skarby

W przesyłce odkryto trzy metalowe obiekty, które po wstępnej analizie zdjęciowej przez eksperta z Narodowego Instytutu Dziedzictwa okazały się archeologicznymi zabytkami. Monety były zakurzone, co sugeruje, że mogły pochodzić z wykopalisk.

Odnalezione Monety

Wśród przedmiotów zidentyfikowano prawdopodobnie drachmę partyską Vardanesa I (40-47 n.e.), brąz ptolemejski (około 180-116 p.n.e.) oraz monetę pochodzącą z Judei, której dokładne pochodzenie pozostaje na razie nieznane.

Kolejne Odkrycie

Jedynie dwa tygodnie po pierwszym incydencie, na odprawie celnej znalazła się kolejna przesyłka od tego samego nadawcy. W środku znowu ujawniono trzy monety, które wstępnie sklasyfikowano jako zabytki.

Prawna Ochrona Dóbr Kultury

Monety, które przybyły do Polski, podlegają ochronie prawnej wynikającej z ustaw o ochronie zabytków oraz opiece nad nimi. Zgodnie z przepisami, sprowadzanie takich artefaktów z zewnątrz Unii Europejskiej z naruszeniem lokalnych regulacji stanowi przestępstwo.

Zakaz Wywozu Artefaktów

Według służb celnych Zjednoczonych Emiratów Arabskich, wywóz dóbr kulturowych oraz innych elementów o znaczeniu historycznym jest surowo zabroniony. Zatrzymane monety zostały zabezpieczone, a Urząd Celno-Skarbowy w Szczecinie wszczął dalsze dochodzenie. Niebawem będą przeprowadzone szczegółowe ekspertyzy, które określą ich historyczną i prawną wartość.

Wydarzenia te pokazują, jak ważne jest przestrzeganie przepisów dotyczących ochrony dziedzictwa kulturowego, ale także jak niewłaściwe praktyki mogą narazić na straty zarówno nadawców, jak i odbiorców.

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie