Pierwszy amerykański samolot wojskowy, który ma przewieźć zatrzymanych migrantów do bazy w Guantanamo, odleci we wtorek – poinformowali amerykańscy urzędnicy, cytowani przez agencję Reutera. Transport ten będzie pierwszym przypadkiem w ramach nowego programu, który uzupełni wcześniejsze loty wojskowe, w ramach których deportowano migrantów do krajów takich jak Gwatemala, Peru, Honduras czy Indie.
Pierwszy lot do Guantanamo
Jak zaznaczyła w rozmowie z FOX Business sekretarz prasowa Białego Domu Karoline Leavitt, we wtorek ma miejsce pierwszy transport ze Stanów Zjednoczonych do Zatoki Guantanamo, na pokładzie którego znajdą się nielegalni migranci. Z informacji jednego z anonimowych urzędników wynika, że w tym locie przewożonych będzie prawie dwunastu migrantów.
Plany administracji Trumpa
Administracja prezydenta Donalda Trumpa rozważa również możliwość utworzenia infrastruktury zdolnej do pomieszczenia dziesiątek tysięcy migrantów w bazie morskiej na Kubie, która dotychczas była używana do przetrzymywania podejrzanych o terroryzm. Republikanin wskazał, że Pentagon oraz Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego planują rozszerzenie ośrodka, aby mógł on pomieścić ponad 30 000 osób.
W basenie więziennym na terenie bazy przebywa nadal 15 osadzonych, którzy zostali skazani za działalność bojową lub przestępstwa związane z terroryzmem. Według agencji AFP, nowi migranci będą przetrzymywani w odrębnej części bazy.
Działania w Guantanamo
Dowództwo Południowe USA potwierdza, że w Guantanamo stacjonuje około 300 amerykańskich żołnierzy, którzy wsparciem wspierają operacje związane z przetrzymywaniem nielegalnych cudzoziemców. Takie podejście jest kolejnym elementem polityki migracyjnej administracji Trumpa.
W ostatnich dniach władze amerykańskie podjęły decyzję o cofnięciu statusu ochronnego dla 300 tysięcy uchodźców z Wenezueli, co zmusi ich do opuszczenia kraju w obliczu zagrożenia. Po tej decyzji, która dotyczy osób mających status TPS (Temporary Protected Status), od kwietnia będą oni w Stanach Zjednoczonych uznawani za nielegalnych migrantów, co może skutkować ich deportacją. Na razie decyzja ta nie obejmuje kolejnych 250 tysięcy Wenezuelczyków, których status TPS jest ważny do września 2025 roku.
Wydarzenia te wywołują wiele emocji i kontrowersji, zarówno w kraju, jak i za granicą, stawiając pytania o etykę i skutki polityki migracyjnej Stanów Zjednoczonych.
Źródło/foto: Interia