Dzisiaj jest 7 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Luwr wprowadza dodatkowe opłaty za dostęp do arcydzieł sztuki

To już koniec bezpłatnego podziwiania najpopularniejszego dzieła sztuki? Dyrektorka Luwru zapowiedziała ważne zmiany – po remoncie „Mona Lisa” Leonarda da Vinci zostanie przeniesiona do specjalnie zaprojektowanej przestrzeni. I tu pojawia się kluczowy szczegół: dostęp do niej będzie wymagał zakupu dodatkowego biletu.

Mona Lisa w Nowej Odsłonie

Luwr wkrótce przejdzie rewolucję! Słynny obraz zostanie przeniesiony do nowego pomieszczenia, a jego podziwianie będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami. To oznacza, że już nie będzie można go zobaczyć w ramach standardowego biletu wstępu.

Obecnie „Mona Lisa” znajduje się w sali wśród innych dzieł, jednak każdy, kto tam był, z pewnością potwierdzi, że ciężko o chwilę spokoju. Tłumy, ogromny ścisk i hałas – tak wygląda codzienność przed tym arcydziełem. Turyści pragną nawiązać spojrzenie z tajemniczym uśmiechem Giocondy, a zazwyczaj ogranicza ich czas, zanim zostaną przepchnięci dalej.

Nowe Rozwiązania w Luwrze

Laurence des Cars, dyrektorka muzeum, ogłosiła, że po zakończeniu kompleksowego remontu Mona Lisa zajmie nową, dedykowaną salę. To jednak nie wszystko – aby móc wejść do niej, konieczne będzie zakupienie osobnego biletu.

Ostateczna cena nowego biletu jeszcze nie została ujawniona. Każdego dnia obraz przyciąga około 20 tysięcy zwiedzających, co sprawia, że może to być znaczne źródło przychodów. — Plan polega na wprowadzeniu biletu, który uprawnia do zwiedzania wystawy stałej oraz czasowych, a specjalny dostęp do Mona Lisy będzie się wiązał z dodatkową opłatą — zdradziła des Cars w wywiadzie dla France Inter.

Wielkie Zmiany do 2031 Roku

Prace modernizacyjne w Luwrze potrwają do 2031 roku, a ich celem jest nie tylko stworzenie nowej przestrzeni dla Mona Lisy, ale również budowa nowego wejścia do muzeum.

To nowe wejście powstanie od strony wschodniej fasady byłego pałacu królewskiego, a sala z Mona Lisą będzie miała funkcjonować niezależnie od reszty muzeum. W przyszłości będzie można zobaczyć Giocondę bez konieczności całkowitego zwiedzania Luwru.

Rekordy Frekwencji

Gdy Luwr przechodził kompleksową renowację w latach 80., szacowano, że rocznie odwiedzi go 4 miliony turystów. Tymczasem w 2023 roku ich liczba wzrosła aż do 8,7 miliona, a wśród odwiedzających dominowali turyści zagraniczni – głównie z USA, Chin, Włoch, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Hiszpanii.

Czy zatem wizyta w Luwrze po remoncie będzie biletowym koszmarem, czy raczej nową jakością zwiedzania? Jedno jest pewne – dla wielu miłośników sztuki nadchodzi era, w której Mona Lisa staje się nie tylko obiektem podziwu, ale także towarem dostępnym za konkretną opłatę.

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie