Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wydało oświadczenie, w którym stanowczo sprzeciwia się nowemu rozporządzeniu Ministerstwa Edukacji Narodowej, które wprowadza w szkołach obowiązek prowadzenia jednej godziny lekcji religii lub etyki tygodniowo od 1 września. Zdaniem przedstawicieli Kościoła, decyzja ta jest niezgodna z prawem, ponieważ nie osiągnięto wymaganych ustawowo uzgodnień z Kościołem katolickim oraz innymi wyznaniami.
BEZPRAWNE ROZPORZĄDZENIE
Minister edukacji, Barbara Nowacka, poinformowała o podpisaniu nowego dokumentu regulującego organizację lekcji religii. Prezydium KEP wyraża oburzenie tym, że rozporządzenie to narusza zasadę, według której wszelkie działania organów publicznych muszą być podejmowane w oparciu o obowiązujące prawo, co zostało zapisane w artykule 7 Konstytucji RP. Według Kościoła, ograniczenie liczby godzin nauczania religii oraz wymóg organizacji tych zajęć przed lub po innych lekcjach marginalizują prawo rodziców i uczniów do kształtowania duchowego rozwoju młodego pokolenia.
KONSTYTUCYJNE PRAWA NUCZYCIELI
Przedstawiciele Episkopatu zauważają także, że planowane zmiany mogą negatywnie wpłynąć na prawa pracownicze nauczycieli religii. Kościół zgłaszał wcześniejszą propozycję, która przewidywała stopniowe wprowadzanie zmian w nauczaniu religii w szkołach średnich, zachowując jednocześnie poszanowanie dla praw nauczycieli. Niestety, ministerstwo postanowiło przyjąć inny kierunek, stawiając przed sobą zadanie, które nie tylko nie jest kompromisowe, ale może prowadzić do dalszych napięć między Kościołem a państwem.
SPORNIE ZMIANY JUŻ W 2025 ROKU
Od 1 września 2025 roku religia i etyka będą się odbywać w wymiarze jednej godziny tydzień, co oznacza rewolucję w podejściu do duchowego kształcenia dzieci. Rozporządzenie, zatwierdzone przez minister, wzbudza kontrowersje, zwłaszcza że zajęcia mają być organizowane bezpośrednio przed lub po innych lekcjach. Wyjątek stanowią ci uczniowie szkoły podstawowej, którzy na dzień 15 września roku szkolnego będą uczestniczyli w lekcjach religii lub etyki.
W sytuacji, gdy nauka religii odbywa się poza szkołą, w grupach międzyszkolnych lub w punktach katechetycznych, obowiązywać mają te same zasady łączenia uczniów, co w szkołach. Te zmiany z pewnością będą przedmiotem dalszych dyskusji, które mogą prowadzić do sądowych rozstrzygnięć. Kościół liczy na to, że Ministerstwo Edukacji Narodowej powróci do przestrzegania zasad rządów prawa oraz zaniecha działań, które mogą zwiększyć napięcia w społeczeństwie.
Oczekiwania Kościoła są jasne: większy szacunek dla duchowych tradycji Polaków oraz efektywna realizacja praw zarówno rodziców, jak i uczniów w zakresie edukacji. Zobaczymy, jak sytuacja się rozwinie w nadchodzących miesiącach.
Źródło/foto: Onet.pl
Radek Pietruszka, EpiskopatNews / PAP