Kim Dzong Un ogłosił w poniedziałek, 30 grudnia, że planuje zacieśnienie współpracy z Rosją, w ramach „wszechstronnej współpracy strategicznej”. Północnokoreańska agencja prasowa KCNA poinformowała o tym w przesłaniu skierowanym do Władimira Putina. W swojej wiadomości dyktator z Korei Północnej złożył również noworoczne życzenia rosyjskiemu przywódcy, nawiązując jednocześnie do toczącego się konfliktu na Ukrainie.
Korea Północna i Rosja – sojusz w obliczu wojny
Kim Dzong Un oraz Władimir Putin podpisali w czerwcu tego roku umowę o wzajemnej obronie, zgodnie z którą obie strony zobowiązały się do wsparcia siebie w przypadku zbrojnej agresji. Korea Północna wysłała do Rosji, jak szacuje się, kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy, którzy biorą udział w walkach z ukraińskimi siłami w obwodzie kurskim. Z informacji płynących z Seulu i Waszyngtonu wynika, że co najmniej 1000 północnokoreańskich żołnierzy zginęło lub zostało rannych. Kim Dzong Un w swoim nowym liście do Putina zapowiedział dalsze zacieśnianie współpracy.
Przyjaźń czy interesy?
W swoim przemówieniu Kim Dzong Un określił Putina jako „najbliższego przyjaciela i towarzysza”, wyrażając również pragnienie, aby rok 2025 stał się „rokiem zwycięstwa w wojnie XXI wieku”. Podkreślił gotowość do dalszego wzmacniania strategicznego partnerstwa oraz stwierdził, że rosyjska armia „odniesie wielkie zwycięstwo, pokonując neonazistów”.
Władimir Putin w tym roku przesłał życzenia noworoczne przywódcom 26 państw, co stanowi wzrost w porównaniu do poprzedniego roku. Oprócz Kim Dzong Un, nowymi odbiorcami byli liderzy Birmy, Etiopii i Mongolii.
Interakcje z Rosją a zmiany polityczne
Przywódcy Korei Północnej i Mongolii zostali uhonorowani za zauważalny wzrost współpracy z Rosją. Korea Północna aktywnie wspiera Moskwę, dostarczając broń oraz wojsko w obliczu konfliktu na Ukrainie, podczas gdy Mongolia przyciągnęła uwagę, odmawiając aresztowania Putina na podstawie nakazu Międzynarodowego Trybunału Karnego.
Na liście, która w tym roku nie obejmowała Gratulacji dla władz Abchazji i Syrii, znalazły się głowy państw z przestrzeni poradzieckiej, jak Armenia, Białoruś i Azerbejdżan, a także liderzy z Azji, Ameryki Łacińskiej oraz Afryki. Wśród gratulowanych znaleźli się także papież Franciszek oraz kilku byłych szefów państw, w tym Raul Castro i Nursułtan Nazarbajew.
Represje i kontrola w Korei Północnej
Władze Korei Południowej, jak podają media, wskazały na zaostrzoną kontrolę reżimu Kim Dzong Una nad wojskiem i obywatelami, mającą na celu stłumienie wszelkich przejawów sprzeciwu wobec wysłania żołnierzy do Rosji. Reżim najwyraźniej ignoruje niezadowolenie społeczne, planując dalsze zaangażowanie w konflikt europejski. Co więcej, wydaje się, że Putin odpowiedzialności za wsparcie Kim Dzong Una wynagradza w sposób, który wykracza poza wszelką wyobraźnię. Więcej informacji na ten temat znajduje się w linku.
Artykuł bazuje na tłumaczeniu z serwisu The Moscow Times. Oryginalny tekst dostępny jest w linku.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Bądź na bieżąco z wydarzeniami!