Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Związki makrocykliczne

Związki makrocykliczne

Związki makrocykliczne to grupa chemicznych substancji o dużej masie cząsteczkowej i cyklicznej strukturze. Mimo że termin ten często odnosi się do makrocząsteczek, używa się go także do opisu związków o mniejszej masie cząsteczkowej, zawierających pierścień zbudowany z większej liczby atomów. W literaturze naukowej minimalna liczba atomów w pierścieniu może wynosić od 9 do 14.

Reklama

W procesach polimeryzacji, związki makrocykliczne mogą powstawać jako produkty uboczne, co prowadzi do niepożądanych zanieczyszczeń polimerów. Zwiększają one polidyspersję, co negatywnie wpływa na właściwości mechaniczne materiałów. W związku z tym, reakcje polimeryzacji są projektowane w taki sposób, aby zminimalizować ich powstawanie.

Niektóre związki makrocykliczne, pomimo występowania jako produkty uboczne, mają praktyczne zastosowanie i są celowo wytwarzane w procesach polimeryzacji. Przykładem są struktury nadcząsteczkowe, takie jak katenany i rotaksany, które powstają w wyniku wzajemnego „zaplatania się” tych związków.

Reklama

Jednym z najważniejszych rodzajów związków makrocyklicznych są etery koronowe, które wyróżniają się zdolnością do „ukrywania” jonów metali w roztworach, co określa się mianem kryptandów.

Reklama
Reklama