Dzisiaj jest 10 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Zielony Ostrów

Chcę dodać własny artykuł

Zielony Ostrów

Zielony Ostrów (niem. Bergenthal) to wieś w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie węgorzewskim, gminie Węgorzewo. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa suwalskiego. Wieś znajduje się na północ od jeziora Oświn, blisko granicy z obwodem królewieckim w Rosji.

Historia

Okolice jeziora Oświn były zasiedlane od bardzo wczesnych czasów. W północno-zachodniej części jeziora odkryto osadę nawodną kultury kurhanów zachodniobałtyjskich, a przed II wojną światową znajdowały się tam cmentarzyska kultury bogaczewskiej. W XVIII wieku Zielony Ostrów był folwarkiem należącym do miasta Nordenborka.

Na początku XIX wieku we wsi mieszkało 21 osób w dwóch domach. W latach dwudziestych XX wieku istniał tu majątek ziemski o powierzchni 186 ha, należący do Edlera von Graeve. W 1952 roku w Zielonym Ostrowie powstała czteroklasowa szkoła, a przed 1970 rokiem wieś była sołectwem w gromadzie Perły. Obecnie należy do sołectwa Rudziszki.

Czarny Ostrów

W skład sołectwa Zielony Ostrów do 1966 roku wchodziły nieistniejące już wsie: Czarny Ostrów (niem. Werder) i Orłowo (niem. Ahrau). Czarny Ostrów był położony na południe od Zielonego Ostrowa, na półwyspie jeziora Oświn. Od drugiej połowy XV wieku do 1719 roku wieś należała do rodziny von Schlieben, a pod koniec XVIII wieku stała się częścią dóbr w Drogoszach.

W latach dwudziestych XX wieku w Czarnym Ostrowie istniały dwa majątki ziemskie: Franza Krause o powierzchni 96 ha oraz barona zu Stolberg Wernigerode z Drogosz, którego majątek liczył 766 ha.