Dzisiaj jest 17 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Zator gazowy

Zator gazowy i zator powietrzny

Zator gazowy, znany również jako zator powietrzny (embolia), to stan, w którym krążenie krwi jest zatrzymane z powodu obecności pęcherzyków powietrza lub mieszaniny oddechowej w naczyniach krwionośnych. Pęcherzyki te mogą blokować małe naczynia krwionośne, co w niewielkich ilościach często nie powoduje żadnych objawów. Jednak w przypadku rozległego zatoru może dojść do nagłej śmierci.

Zator gazowy w nurkowaniu

W nurkowaniu zator gazowy jest poważnym zagrożeniem, które może wystąpić w wyniku urazu ciśnieniowego płuc, przerwania otworu owalnego w sercu lub choroby dekompresyjnej. Pęcherzyki gazu mogą blokować dopływ krwi i tlenu do mózgu oraz innych istotnych organów, a także mogą prowadzić do powstawania skrzepów krwi w naczyniach.

Objawy zatoru gazowego często są podobne do objawów choroby dekompresyjnej (DCS). W związku z tym postępowanie ratunkowe jest zbliżone w obu przypadkach, ponieważ oba stany są wywoływane przez obecność pęcherzyków gazu w krwiobiegu. W nurkowaniu obie te sytuacje są określane jako choroba dekompresyjna lub zespół zaburzeń dekompresyjnych (DCI).

Leczenie zatoru gazowego

Najskuteczniejszym sposobem leczenia zatoru gazowego jest terapia hiperbaryczna w komorze hiperbarycznej. Ważne jest także zapewnienie pierwszej pomocy tlenowej w przypadku wypadków nurkowych.