„`html
Zarębice – wieś w Polsce
Zarębice to wieś położona w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, w gminie Przyrów. Znajduje się we wschodniej części gminy, przy drodze powiatowej nr 08424 Przyrów–Podlesie, około 40 km od Częstochowy.
Etymologia
Nazwa „Zarębice” pochodzi prawdopodobnie od „zarębników”, czyli osób zajmujących się wyrębem lasów pod pola uprawne.
Historia
Pierwsza wzmianka o Zarębicach pochodzi z 1474 roku. Wieś powstała najprawdopodobniej po 1369 roku. W przeszłości należała do parafii Przyrów, a jej mieszkańcy płacili dziesięcinę. W 1564 roku było tu 32 gospodarstw rolnych, a w 1798 roku 72 domy i 367 mieszkańców. W 1858 roku folwark Zarębice przeszedł w ręce Ferdynanda Stojowskiego. Po jego śmierci, majątek odziedziczył jego syn Bolesław, a następnie Stefan. Szkoła w Zarębicach funkcjonowała od 1932 do 1999 roku.
Środowisko przyrodnicze
Ziemie w Zarębicach charakteryzują się wysoką klasą bonitacji, co sprzyja uprawom. Występują tu łąki torfowe, na których gniazduje kulik wielki, a także czajka. Rolnictwo jest głównym źródłem dochodu mieszkańców, którzy uprawiają zboża, kukurydzę, warzywa oraz hodują zwierzęta, takie jak krowy i trzodę chlewną. Dzięki dotacjom rolnicy inwestują w rozwój gospodarstw.
Mieszkańcy
Mieszkańcy Zarębic pielęgnują lokalne tradycje i historię. Młodzież ma możliwość uczestniczenia w różnych aktywnościach, takich jak:
- Spotkania w świetlicy OSP
- Kształcenie na odległość w wiosce internetowej
- Udział w młodzieżowej drużynie OSP
Tradycje i obyczaje
W Zarębicach kultywowane są różnorodne tradycje, w tym:
- Tradycje religijne
- Dożynki sołeckie
- Dzień strażaka
- Misianki ostatkowe
- Herody
„`