Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Wysoczyzna Żelechowska

Wysoczyzna Żelechowska

Wysoczyzna Żelechowska to mezoregion położony we wschodniej Polsce, w obrębie Niziny Południowopodlaskiej, zajmujący powierzchnię 1844 km². Graniczy z Równiną Garwolińską na zachodzie, Równiną Łukowską na wschodzie oraz Doliną Środkowej Wisły na południu.

Reklama

Rzeźba terenu

Obszar charakteryzuje się równinną i falistą wysoczyzną z wzniesieniami morenowymi oraz wydmami. Punkty o najwyższych wysokościach, do 207 m n.p.m., znajdują się w okolicach Huty-Dąbrowy, a najniższe w dolinie Wilgi, osiągające około 130 m n.p.m. Doliny rzek zostały wypełnione osadami fluwioglacjalnymi i torfami.

Sieć rzeczna

Północno-wschodni skraj Wysoczyzny Żelechowskiej stanowi dział wodny między dopływami Wisły a Tyśmienicy i Bugu. Najważniejsze rzeki to:

Reklama
  • Świder
  • Wilga
  • Czarna
  • Okrzejka

Rzeki te zaczynają się w północno-wschodniej części mezoregionu, a ich doliny kierują się na zachód.

Zagospodarowanie

Wysoczyzna Żelechowska jest obszarem rolniczym, z niewielkimi kompleksami leśnymi oraz stawami rybnymi. W okolicach Seroczyna znajdują się rezerwaty przyrody, a najważniejsze miejscowości to:

  • Ryki
  • Żelechów
  • Stoczek Łukowski

Obszar ten jest dobrze skomunikowany dzięki trzem liniom kolejowym oraz drodze krajowej Warszawa—Lublin.

Punkty widokowe

W okolicy znajduje się Kopiec Henryka Sienkiewicza w Okrzei, osiągający wysokość 15 m.

Przynależność administracyjna

Wysoczyzna Żelechowska, od 1999 r., znajduje się w granicach trzech powiatów: łukowskiego, ryckiego i garwolińskiego, z fragmentem w powiecie siedleckim. W regionie leżą także wsie gminne, takie jak Trojanów, Sobolew oraz Wola Mysłowska.

Reklama
Reklama