„`html
Wróblin – charakterystyka miejscowości
Wróblin, znany również jako Fröbel (do 1938 Frauendorf), to wieś położona w województwie opolskim, w powiecie prudnickim, w gminie Głogówek. Historycznie część Górnego Śląska, znajduje się w Dolinie Górnej Straduni, przez którą przepływa rzeka Stradunia. W 2011 roku wieś liczyła 388 mieszkańców.
Geografia i położenie
Wróblin leży w południowo-zachodniej Polsce, około 13 km od granicy z Czechami. Miejscowość znajduje się w Euroregionie Pradziad i w Nadleśnictwie Prudnik.
Środowisko naturalne
Klimat w Wróblinie jest umiarkowany ciepły, z roczną średnią temperaturą wynoszącą +8,4 °C oraz opadami atmosferycznymi na poziomie 632 mm rocznie.
Historia
Wróblin po raz pierwszy wzmiankowano w dokumencie z 1175 roku jako Villa Martini. Kościół św. Michała Archanioła został wspomniany w 1664 roku, a obecny budynek wybudowano w 1855 roku. Po I wojnie światowej miejscowość weszła w skład Królestwa Prus.
Mieszkańcy
W Wróblinie mieszka mniejszość niemiecka oraz Ślązacy. Mieszkańcy posługują się gwarą prudnicką.
Zabytki
Do zabytków Wróblina należy:
- Kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła
Dodatkowo w gminnej ewidencji zabytków znajdują się m.in. kapliczka św. Jana Nepomucena oraz domy mieszkalno-gospodarcze.
Gospodarka i transport
W Wróblinie działają lokalne firmy budowlane. Miejscowość jest dobrze skomunikowana z Głogówkiem i Kędzierzynem-Koźlem dzięki dwóm przystankom autobusowym.
Kultura i religia
W miejscowości funkcjonuje Niemieckie Koło Przyjaźni oraz katolicki kościół św. Michała Archanioła, należący do parafii w Naczęsławicach.
Pamięć i upamiętnienia
W Wróblinie znajduje się pomnik poległych w I i II wojnie światowej oraz tablica upamiętniająca Jana Cybisa, wybitnego polskiego malarza urodzonego w tej wsi.
Bezpieczeństwo
Ochronę przeciwpożarową zapewnia Ochotnicza Straż Pożarna, a miejscowość podlega pod Komendę Powiatową Policji w Prudniku.
Ludzie związani z Wróblinem
- Jan Cybis (1897–1972) – malarz i pedagog, urodzony we Wróblinie
Podsumowanie
Wróblin to wieś o bogatej historii i kulturze, charakteryzująca się umiejętnym połączeniem tradycji i nowoczesności. Mieszkańcy pielęgnują swoją tożsamość, co sprawia, że miejscowość jest interesującym punktem na mapie województwa opolskiego.
„`