„`html
Wojciech Horacy Kossak
Wojciech Horacy Kossak (1856-1942) był polskim malarzem, znanym z twórczości o tematyce historycznej i batalistycznej. Współautor Panoramy Racławickiej, jego prace często przedstawiały wydarzenia z wojen napoleońskich oraz polskich powstań.
Rodzina i edukacja
Urodził się w Paryżu, jako syn Juliusza Kossaka. Po powrocie do Polski, studiował w krakowskiej Szkole Rysunku i Malarstwa oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Kossak był również żołnierzem, służąc w c.k. armii austro-węgierskiej.
Twórczość
Kossak rozpoczął swoją karierę od malowania kopii dzieł ojca. Jego pierwsze samodzielne prace to Powrót z polowania oraz Ulica w Wenecji. W 1887 zyskał uznanie dzięki obrazowi Wyjazd na polowanie w Gödöllö. Tworzył głównie prace o tematyce historycznej, w tym obrazy takie jak Olszynka Grochowska i Bitwa pod Raszynem.
Panoramy
Kossak był również pionierem malarstwa panoramicznego. Wspólnie z Janem Styką stworzył Panoramę Racławicką, której realizacja rozpoczęła się w 1892 roku. Dzieło to, prezentujące bitwę pod Racławicami, zostało ukończone w 1894 roku i zdobyło uznanie publiczności.
Okres berliński i międzywojenny
W latach 1895-1902 Kossak mieszkał w Berlinie, gdzie malował na zlecenie dworu pruskiego. Po zakończeniu I wojny światowej, skupił się na tematyce legionowej oraz patriotycznej. W tym czasie powstały m.in. obrazy o bitwach z okresu II RP.
Ostatnie lata i śmierć
Po wojnie Kossak kontynuował swoją pracę, tworząc liczne portrety i scenki wojskowe. Zmarł 29 lipca 1942 roku w Krakowie, pozostawiając po sobie bogaty dorobek artystyczny. Pochowany został na cmentarzu Rakowickim.
Potomstwo i odznaczenia
- Syn: Jerzy Kossak, artysta malarz
- Córka: Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, poetka
- Córka: Magdalena Samozwaniec, pisarka
Kossak był odznaczony m.in. Orderem Orła Białego oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Upamiętnienie
W 2008 roku odsłonięto pomnik Kossaka w Juracie, a w 2020 roku w Muzeum Narodowym we Wrocławiu umieszczono jego popiersie.
„`