„`html
Witaszyce
Witaszyce to wieś sołecka w województwie wielkopolskim, w powiecie jarocińskim, w gminie Jarocin. W latach 1954–1972 była siedzibą władz gromady, a w latach 1975−1998 przynależała do województwa kaliskiego.
Położenie
Witaszyce znajdują się w południowo-wschodniej części województwa, w pobliżu rzeki Lutynia. Miejscowość ma dobrą komunikację, leży przy drodze Poznań – Katowice oraz linii kolejowej nr 272. Ruch tranzytowy jest znaczny, z ponad 12 tys. pojazdów dziennie.
Historia
Historia wsi sięga XIV wieku, kiedy to była osadą biskupów poznańskich. W XIX wieku przeszła w ręce niemieckich właścicieli, z których ostatnimi byli von Ohnesorge oraz hrabia Konrad Bniński. Wówczas wybudowano pałac dla rodziny Dülong.
Pałac i park
Pałac w Witaszycach, zbudowany w 1899 roku, jest neobarokowym obiektem z portykiem i balkonem. Od lat 60. XX wieku mieścił oddział Krajowego Instytutu Włókien Naturalnych, a obecnie funkcjonuje jako hotel i restauracja. W parku znajduje się również późnobarokowy dworek, w którym urządzono Muzeum Wojen Napoleońskich, jedyne w Polsce tego typu. Wystawa obejmuje eksponaty związane z bitwami oraz kolekcję „Star Wars”.
Gospodarka
Witaszyce były niegdyś ważnym ośrodkiem przemysłowym, z cukrownią, rafinerią i cegielnią. Obecnie te zakłady nie funkcjonują, ale cegielnia specjalizująca się w ceramice budowlanej nadal działa, a jej obiekty uznawane są za zabytki techniki. Miejscowość była także początkiem linii kolejki wąskotorowej, która łączyła ją z Komorzem.
Parafia
Parafia rzymskokatolicka w Witaszycach jest prowadzona przez ks. Piotra Nowaka od 2017 roku. Wcześniej opiekowali się nią franciszkanie. Wspólnota zmagała się z konfliktem dotyczącym obrazu, który został przeniesiony do Potarzycy.
Chór
Chór Kairos, założony w 1999 roku, wykonuje muzykę sakralną i zdobył wiele nagród. Uczestniczą w nim młodzi ludzie z parafii W.N.M.P. Chór uświetnia msze święte w każdą niedzielę oraz w ważne święta.
Muzeum
Muzeum Wojen Napoleońskich, znajdujące się w XVIII-wiecznym dworze, prezentuje wkład Polaków w walkę o niepodległość. W jego zbiorach znajduje się ponad 10 tys. figurek żołnierzy, dioramy bitwy, broń oraz unikatowe eksponaty, takie jak maska pośmiertna Napoleona.
„`