„`html
Wietrzno – Opis Miejscowości
Wietrzno to wieś w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Dukla. Znajduje się nad rzeką Jasiołką. Jest to historyczna wieś duchowna, mająca swoje korzenie w opactwie cystersów koprzywnickich, a w przeszłości wchodziła w skład powiatu bieckiego województwa krakowskiego.
Części Wsi
Grodzisko Wietrzno
Na terenie wsi odkryto grodziska kultury łużyckiej oraz wczesnośredniowieczne, datowane na X-XI wiek. W 1957 roku znaleziono tu cenne przedmioty, w tym siekierkę sprzed 2700 lat z wtopionym meteorytem oraz pozostałości cmentarzyska z IV wieku n.e.
Historia
Wietrzno jest wymieniane w dokumentach z 1185 roku, kiedy Mikołaj Bogoria Skotnicki przekazał wieś cystersom. Od tego czasu miejscowość była związana z klasztorem w Koprzywnicy. W 1284 roku wyznaczono przez wieś szlak królewski na Ruś i Węgry. Przez wieki Wietrzno przechodziło przez różne okresy rozwoju i zniszczeń, w tym najazdy w XVII wieku oraz wojny światowe XX wieku.
Dworek Chłędowskich
W Wietrznie mieszkał Walenty Chłędowski, literat i krytyk literacki, który zmarł tutaj w 1846 roku. Wieś była także własnością jego bratanka, Kazimierza Chłędowskiego.
Zabytki
- Kościół parafialny św. Michała Archanioła – zbudowany w 1752 roku z elementami wcześniejszej budowli. Wnętrze ozdobione polichromią z 1880 roku autorstwa Leona Wróblewskiego. Kościół jest częścią Szlaku architektury drewnianej.
Przypisy
Wietrzno to miejscowość związana z historią cystersów i bogatą historią archeologiczną, świadczącą o jej znaczeniu w regionie.
Linki zewnętrzne
Kategorie: Wietrzno, Stanowiska archeologiczne w województwie podkarpackim, Wsze w powiecie krośnieńskim.
„`