Jedlanka Stara
Jedlanka Stara to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie mazowieckim, w powiecie radomskim, w gminie Iłża. W latach 1975–1998 miejscowość ta administracyjnie należała do województwa radomskiego.
Części wsi
Mieszkańcy Jedlanki Starej, będący wiernymi kościoła rzymskokatolickiego, przynależą do parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Krzyżanowicach.
Historia
W XIX wieku Jedlanka, obecnie znana jako Jedlanka Stara, była opisana jako wieś i folwark położony nad rzeką Iłżanką, w powiecie iłżeckim. W 1827 roku wieś liczyła 40 domów i 250 mieszkańców. Jej nazwa prawdopodobnie pochodzi od nazwiska dziedzica, Jedlińskiego, który był właścicielem tych terenów.
Dobra Jedlanka składały się z folwarku Jedlanka, Nowosiółki oraz wsi o tej samej nazwie. W II połowie XIX wieku dobra te należały do rodziny Herniczków. Ignacy Herniczek, syn Franciszka Herniczka, był dziedzicem Jedlanki oraz sędzią pokoju okręgu soleckiego.
Według opisu z 1886 roku, dobra te obejmowały 1728 mórg, w tym:
- grunta orne i ogrody: 521 mórg
- łąki: 81 mórg
- pastwiska: 56 mórg
- las: 996 mórg
- zarośla: 18 mórg
- nieużytki i place: 56 mórg
Na terenie dóbr znajdowały się również młyn wodny, tartak oraz folusz. Wieś Jedlanka liczyła 33 domy i obejmowała 432 morgi gruntu, podczas gdy Nowosiółka miała 8 domów na 38 morgach.