Wielki Teleskop Południowoafrykański (SALT)
Wielki Teleskop Południowoafrykański, znany jako SALT, jest największym pojedynczym teleskopem optycznym na półkuli południowej. Został zbudowany w Południowej Afryce przy współpracy międzynarodowej, w tym z krajami takimi jak RPA, Niemcy, Polska, Nowa Zelandia, USA oraz Wielka Brytania.
Konstrukcja i Ulepszenia
SALT oparty jest na konstrukcji Teleskopu Hobby’ego-Eberly’ego z Teksasu, wprowadzając jednak wiele ulepszeń. Teleskop dysponuje sześciobocznym zwierciadłem o średnicy 11 metrów, składającym się z 91 mniejszych sześciokątnych zwierciadeł o średnicy 1,2 m. Obserwacje prowadzone są w zakresie długości fal od 320 do 1700 nm.
Lokalizacja
Teleskop znajduje się na wysokości 1798 m n.p.m., około 370 km na północny wschód od Kapsztadu, w płaskowyżu Karru, w pobliżu miejscowości Sutherland. Region ten charakteryzuje się korzystnymi warunkami obserwacyjnymi, z około 300 dniami bezchmurnymi w roku.
Historia Budowy
Budowa teleskopu rozpoczęła się w sierpniu 2000 roku, a ostatni element zwierciadła zamontowano 28 kwietnia 2005 roku. Teleskop uzyskał „pierwsze światło” 1 września 2005 roku, a oficjalne otwarcie miało miejsce 10 listopada 2005 roku.