Wielka Wędrówka Ludów
Wielka Wędrówka Ludów to okres migracji plemion barbarzyńskich, głównie Hunów i Germanów, na terenie Cesarstwa Rzymskiego, trwający od IV do VI wieku n.e. Proces ten znacząco wpłynął na zmiany etniczne w Europie, kończąc starożytność i prowadząc do upadku cesarstwa zachodniorzymskiego. Niektóre z nowych państw, takie jak państwo frankijskie, stały się fundamentem nowożytnych państw europejskich.
Rozkład Cesarstwa Rzymskiego
W IV wieku Rzym przechodził szereg kryzysów, w tym ekonomicznych i społecznych. Armia rzymska była podzielona na limitanei (wojsko graniczne) i comitatenses (wojsko cesarskie). Wzrastała biurokratyzacja, a władza cesarska stawała się coraz bardziej absolutna. Kryzys ekonomiczny prowadził do wystąpień społecznych, a armia straciła rzymską dyscyplinę, co sprzyjało barbaryzacji.
Germania
Plemiona germańskie, pochodzące z terenów Skandynawii, zaczęły migrację na południe, wypierając Celtów. W III wieku Goci osiedlili się nad Morzem Czarnym, tworząc silny związek plemienny. Interakcje z Rzymem sprzyjały wymianie kulturowej i handlowej, a germanie dążyli do uzyskania statusu sprzymierzeńców Rzymu.
Pojawienie się Hunów
Hunowie, pochodzący ze stepów Azji Środkowej, wywarli znaczący wpływ na migracje ludów w IV wieku. Ich inwazja zmusiła Germanów do dalszego ruchu na zachód. W 375 roku Hunowie zburzyli związek plemienny Goców, co doprowadziło do ich migracji do Rzymu, gdzie uzyskali azyl, ale wkrótce wybuchł bunt z powodu głodu.
Wędrówka Wizygotów
Wizygoci, po nieudanym azylu, zorganizowali bunt przeciw Rzymowi, co doprowadziło do klęski armii rzymskiej pod Adrianopolem w 378 roku. Po tej bitwie Wizygoci uzyskali autonomię jako sprzymierzeńcy Rzymu, ale ich przybycie na Bałkany zburzyło stabilność regionu.
Upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego
W ciągu kolejnych lat cesarstwo było poddawane coraz większym naciskom ze strony barbarzyńców. W 455 roku Wandalowie zdobyli Rzym, co było jednym z kluczowych momentów upadku zachodniego cesarstwa. Ostatecznie w 476 roku Odoaker obalił ostatniego cesarza, Romulusa Augustulusa, co uznaje się za koniec Cesarstwa Zachodniorzymskiego.
Podsumowanie
Wielka Wędrówka Ludów i związane z nią migracje doprowadziły do znaczących zmian w Europie. Upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego spowodował kształtowanie się nowych struktur politycznych i społecznych, które miały wpływ na przyszłość kontynentu.