Dzisiaj jest 10 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Wielka wędrówka ludów

Chcę dodać własny artykuł

Wielka Wędrówka Ludów

Wielka Wędrówka Ludów to okres migracji plemion barbarzyńskich, głównie Hunów i Germanów, na terenie Cesarstwa Rzymskiego, trwający od IV do VI wieku n.e. Proces ten znacząco wpłynął na zmiany etniczne w Europie, kończąc starożytność i prowadząc do upadku cesarstwa zachodniorzymskiego. Niektóre z nowych państw, takie jak państwo frankijskie, stały się fundamentem nowożytnych państw europejskich.

Rozkład Cesarstwa Rzymskiego

W IV wieku Rzym przechodził szereg kryzysów, w tym ekonomicznych i społecznych. Armia rzymska była podzielona na limitanei (wojsko graniczne) i comitatenses (wojsko cesarskie). Wzrastała biurokratyzacja, a władza cesarska stawała się coraz bardziej absolutna. Kryzys ekonomiczny prowadził do wystąpień społecznych, a armia straciła rzymską dyscyplinę, co sprzyjało barbaryzacji.

Germania

Plemiona germańskie, pochodzące z terenów Skandynawii, zaczęły migrację na południe, wypierając Celtów. W III wieku Goci osiedlili się nad Morzem Czarnym, tworząc silny związek plemienny. Interakcje z Rzymem sprzyjały wymianie kulturowej i handlowej, a germanie dążyli do uzyskania statusu sprzymierzeńców Rzymu.

Pojawienie się Hunów

Hunowie, pochodzący ze stepów Azji Środkowej, wywarli znaczący wpływ na migracje ludów w IV wieku. Ich inwazja zmusiła Germanów do dalszego ruchu na zachód. W 375 roku Hunowie zburzyli związek plemienny Goców, co doprowadziło do ich migracji do Rzymu, gdzie uzyskali azyl, ale wkrótce wybuchł bunt z powodu głodu.

Wędrówka Wizygotów

Wizygoci, po nieudanym azylu, zorganizowali bunt przeciw Rzymowi, co doprowadziło do klęski armii rzymskiej pod Adrianopolem w 378 roku. Po tej bitwie Wizygoci uzyskali autonomię jako sprzymierzeńcy Rzymu, ale ich przybycie na Bałkany zburzyło stabilność regionu.

Upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego

W ciągu kolejnych lat cesarstwo było poddawane coraz większym naciskom ze strony barbarzyńców. W 455 roku Wandalowie zdobyli Rzym, co było jednym z kluczowych momentów upadku zachodniego cesarstwa. Ostatecznie w 476 roku Odoaker obalił ostatniego cesarza, Romulusa Augustulusa, co uznaje się za koniec Cesarstwa Zachodniorzymskiego.

Podsumowanie

Wielka Wędrówka Ludów i związane z nią migracje doprowadziły do znaczących zmian w Europie. Upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego spowodował kształtowanie się nowych struktur politycznych i społecznych, które miały wpływ na przyszłość kontynentu.