„`html
Wardar – Charakterystyka Rzeki
Wardar (gr. Αξιός – Aksiós) to rzeka znajdująca się w Macedonii Północnej oraz Grecji. Długość rzeki wynosi 388 km, z czego 301 km przebiega przez Macedonię Północną, a 87 km przez Grecję. Powierzchnia zlewni wynosi 23,747 km², a średni przepływ to 135,96 m³/s.
Pochodzenie Nazwy
Nazwa Wardar pochodzi z praindoeuropejskiego hydronimu *sword(o)-wori-, co oznacza „czarna woda”. Grecka nazwa Aksiós odnosi się do wartości i czystości wody, uważanej w czasach Homera za najpiękniejszą rzekę.
Bieg Rzeki
Źródła Wardaru znajdują się w paśmie górskim Szar Płanina na wysokości 683 m n.p.m. Rzeka płynie w kierunku północnym, a następnie zmienia kierunek na południowo-wschodni, przechodząc przez Skopje i Gewgeliję, by ujść do Zatoki Termajskiej w Morzu Egejskim.
Znaczenie dla Republiki Macedonii Północnej
Wardar jest największą rzeką w Macedonii Północnej, a jego zlewisko obejmuje około 80% powierzchni kraju. Ważne dopływy to Treska, Crna Reka, Pczińa i Bregałnica. Dolina Wardaru jest kluczowym obszarem przemysłowym oraz rolniczym, zamieszkanym przez około milion osób.
Znaczenie dla Greckiej Macedonii
Ujście Wardaru znajduje się w regionie o dużym potencjale rolniczym. Sieć irygacyjna, zasilana przez rzekę, jest kluczowa dla rozwoju rolnictwa w Grecji, a w pobliżu rzeki żyje ponad 1,3 mln mieszkańców.
Funkcja Komunikacyjna
Rzeka jest spławna, a dolina Wardaru jest ważnym szlakiem komunikacyjnym, wzdłuż którego przebiega linia kolejowa oraz autostrada Belgrad – Skopje – Saloniki.
Klimat
Wardar charakteryzuje się klimatem podzwrotnikowym. W dolinie rzeki wieje północny wiatr vardháris, przypominający mistral znany w dolinie Rodanu we Francji.
Mitologia Grecka
W mitologii greckiej rzeka Aksios była związana z wieloma legendami. Mówi się, że zakochała się w Periwoji, a jej wody miały symbolizować płodność i obfitość.
„`