Dzisiaj jest 12 grudnia 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Uczelnie muzyczne w Polsce

Uczelnie muzyczne w Polsce

Polskie uczelnie muzyczne kształcą profesjonalnych muzyków na różnych poziomach studiów: I, II i III stopnia. W historii tego szkolnictwa pojawiały się różne nazwy, takie jak konserwatorium, wyższa szkoła muzyczna, akademia muzyczna i uniwersytet muzyczny. Przed II wojną światową dominowały konserwatoria, które po wojnie przekształcono w Państwowe Wyższe Szkoły Muzyczne. W latach 1979-1982 zmieniono ich status na Akademie Muzyczne, a obecnie część z nich, jak warszawska Akademia, przekształciła się w Uniwersytet Muzyczny.

Historia

Pierwsza publiczna szkoła muzyczna w Polsce, funkcjonująca jako konserwatorium, została otwarta w Warszawie w 1810 roku z inicjatywy Józefa Elsnera. Oficjalnie nazwę „konserwatorium” nadano jej w 1821 roku. Nauczano tam śpiewu, gry na instrumentach oraz przedmiotów teoretycznych, jednak w wyniku represji po powstaniu listopadowym szkoła została zamknięta w 1831 roku. Kolejne konserwatoria powstały w Lwowie (1838) i Krakowie (1888).

Po II wojnie światowej dawną strukturę konserwatoriów przekształcono w Państwowe Wyższe Szkoły Muzyczne, które z czasem zmieniły nazwę na akademie muzyczne. Obecnie w Polsce funkcjonuje osiem uczelni muzycznych, z czego siedem to akademie, a jedna to Uniwersytet Muzyczny w Warszawie.

Kariera akademicka

Do 2003 roku w polskich uczelniach muzycznych funkcjonowały przewody kwalifikacyjne I i II stopnia, które odpowiadały doktoratowi oraz habilitacji. Kariera akademicka kończyła się nadaniem przez Prezydenta RP tytułu profesora sztuki. Stanowiska takie jak adiunkt czy profesor nadzwyczajny były obsadzane na zasadach podobnych do tych w tradycyjnych uczelniach, jednak brakowało formalnych stopni przed uzyskaniem tytułu profesora. Po 2003 roku wprowadzono system stopni naukowych: doktora sztuki oraz doktora habilitowanego sztuki.

Polskie uczelnie muzyczne według kolejności powstania

  • Warszawskie Konserwatorium (1810)
  • Lwowskie Konserwatorium (1838)
  • Krakowskie Konserwatorium (1888)
  • Państwowe Wyższe Szkoły Muzyczne (po II wojnie światowej)
  • Akademie Muzyczne (1979-1982)
  • Uniwersytet Muzyczny w Warszawie (obecnie)

Najnowsze aktualności: