Film „Titanic” z 1943 roku
Niemiecki dramat katastroficzny „Titanic”, zrealizowany w 1943 roku, oparty jest na wydarzeniach związanych z zatonięciem tego legendarnego statku w 1912 roku. Film został wyreżyserowany przez Wernera Klinglera i Herberta Selpina, który w trakcie produkcji został aresztowany za krytykę nazistowskiego reżimu. Po jego śmierci, prace nad filmem dokończył Klingler.
Ujęcia tonącego statku kręcono w porcie Gdyni, gdzie wykorzystano niemiecki statek pasażerski SS Cap Arcona.
Fabuła i kontekst propagandowy
Film zawiera wyraźne wątki propagandowe, mające na celu zdyskredytowanie wrogów Niemiec w czasie II wojny światowej. Przedstawia Brytyjczyków jako nieodpowiedzialnych i winnych katastrofy, a Niemców jako ludzi honorowych i przewidujących. W filmie pojawiają się fikcyjne wątki, takie jak:
- Przekupstwo kapitana „Titanica”, Edwarda Smitha, przez prezesa White Star Line, Josepha Bruce’a Ismaya, aby zwiększyć prędkość statku.
- Nieczyści interesy pasażera Johna Jacoba Astora IV.
- Ignorowanie ostrzeżeń o niebezpieczeństwie ze strony gór lodowych przez załogę.
W filmie występuje postać fikcyjnego niemieckiego oficera, Petersen, który próbuje ostrzec przed niebezpieczeństwem i pomaga pasażerom w ewakuacji. Po katastrofie, mimo jego heroicznych działań, odpowiedzialność za zdarzenie spada na kapitana, a Ismay zostaje uniewinniony.
Linki zewnętrzne
Kategorie
- Filmy o Titanicu
- Niemieckie dramaty filmowe
- Niemieckie filmy katastroficzne
- Niemieckie filmy propagandowe
- Niemieckie filmy czarno-białe
- Niemieckie filmy z 1943 roku
- Filmy kręcone w Gdyni
- Filmy kręcone w Sopocie