Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Tankred (regent Antiochii)

Tankred z Hauteville

Tankred z Hauteville (ur. 1072, zm. 1112) był kluczową postacią podczas I krucjaty oraz regentem Księstwa Antiochii. Należał do rodu Hauteville, będąc synem Odona „Dobrego Margrabiego” i Emmy, córki Roberta Guiscarda.

Reklama

Tankred był siostrzeńcem Boemunda. W trakcie przemarszu przez Bizancjum był jednym z nielicznych przywódców, którzy odmówili złożenia przysięgi cesarzowi Aleksemu I. W 1097 roku dowodził oblężeniem Nicei, które zakończyło się opanowaniem miasta przez Bizantyjczyków. W tym samym roku zdobył również Tars oraz inne miasta w Cylicji, a także uczestniczył w oblężeniu Antiochii w 1098 roku, dowodząc warownią przy południowej bramie świętego Jerzego.

W 1099 roku Tankred prowadził szturm na Jerozolimę i był pierwszym krzyżowcem, który wkroczył do miasta 15 lipca. Po utworzeniu Królestwa Jerozolimskiego otrzymał tytuł księcia Galilei. Brał udział w bitwach pod Harran i Artach. Po śmierci Boemunda odmówił uznania umowy, która gwarantowała Bizancjum zwrot Antiochii i innych miast.

Reklama

Tankred ożenił się z Cecylią, córką Filipa I, króla Francji.

Miejsce w kulturze i legenda

Postać Tankreda jest centralnym bohaterem poematu heroicznego Jerozolima wyzwolona (1575) autorstwa Torquata Tassa. Dzieło to stało się inspiracją dla wielu innych utworów literackich i muzycznych, w tym madrygału dramatycznego Il combatimento di Tancredi e Clorinda autorstwa Claudia Monteverdiego oraz opery Tankred Gioacchina Rossiniego.

W polskiej literaturze Tankred jest znany od czasu przetłumaczenia epopei Tassa przez Piotra Kochanowskiego, wydanej w Krakowie w 1618 roku. Ponadto, jest jednym z bohaterów powieści Zofii Kossak pt. Krzyżowcy.

Reklama

Podsumowanie

  • Tankred z Hauteville – przywódca I krucjaty i regent Księstwa Antiochii.
  • Uczestniczył w oblężeniu Nicei, Tars oraz Antiochii.
  • Prowadził szturm na Jerozolimę i został księciem Galilei.
  • Znany z dzieł literackich, w tym Jerozolima wyzwolona.
Reklama