Tadeusz Bartos (23 października 1937 – 17 lutego 2012) był polskim działaczem spółdzielczym oraz politykiem, senatorem V kadencji.
Życiorys
Tadeusz Bartos ukończył zasadniczą szkołę zawodową w Tomaszowie Mazowieckim w 1955 roku. Rozpoczął pracę w Gminnych Spółdzielniach „Samopomoc Chłopska” w Radomiu, gdzie pełnił funkcję kierownika działu handlowego maszyn rolniczych. Po odbyciu służby wojskowej kontynuował naukę, kończąc wieczorowe technikum ekonomiczne oraz studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w 1974 roku.
W 1968 roku Bartos został zastępcą dyrektora Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Handlu Sprzętem Rolniczym Agroma w Radomiu, gdzie nadzorował budowę nowych obiektów w Kielcach i później objął stanowisko dyrektora tych zakładów. W 1994 roku został zarządcą Państwowego Przedsiębiorstwa Agroma.
W swojej karierze politycznej był członkiem Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej i Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W latach 1994–1998 pełnił funkcję radnego Kielc, a od 1998 do 2001 zasiadał w sejmiku świętokrzyskim. W latach 2001–2005 był senatorem V kadencji z okręgu kieleckiego, gdzie uczestniczył w pracach Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W kolejnych wyborach w 2005 i 2006 roku nie uzyskał mandatu.
W 1999 roku otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Po śmierci został pochowany na cmentarzu Starym w Kielcach.
Życie prywatne
Był synem Józefa i Zofii, miał żonę oraz dwie córki, Iwonę i Aleksandrę.
Podsumowanie
Tadeusz Bartos był ważną postacią w polskim ruchu spółdzielczym i politycznym, a jego działalność miała znaczący wpływ na rozwój regionu kieleckiego.