Święta Góra Polanowska
Święta Góra Polanowska to wzniesienie o wysokości 155,2 m n.p.m., znajdujące się w województwie zachodniopomorskim, w pobliżu Polanowa. Jest to miejsce o dużym znaczeniu historycznym i kulturowym.
Położenie
Góra znajduje się na północno-zachodnim krańcu Pojezierza Bytowskiego, 2 km na południowy zachód od Polanowa, w okolicach siedziby nadleśnictwa.
Historia
W czasach przedchrześcijańskich, ludność lokalna oddawała cześć słowiańskim bogom i korzystała ze świętego źródła. W XII wieku, za sprawą św. Ottona z Bambergu, powstała na górze drewniana kaplica pod wezwaniem Maryi oraz krzyż, symbolizujący przyjęcie chrześcijaństwa. Od XIII wieku, kiedy kaplicę zaczęli opiekować cystersi, miejsce to stało się celem pielgrzymek dla Pomorzan i innych ludów.
W XIV wieku mogła zostać wzniesiona nowa świątynia, która być może zawierała wizerunek Maryi oraz złote figury apostołów. Dokument z 1435 roku sugeruje, że pielgrzymowanie na górę było w XIV wieku rzadkie, a jego nasilenie miało miejsce w XV wieku. Mimo reformacji, pielgrzymki trwały do końca XVI wieku, a rozbiórka kościoła rozpoczęła się na początku XVII wieku.
W 1953 roku zmieniono nazwę z niemieckiej Heiliger Berg na Święta Górka. Od 2002 roku funkcjonuje tutaj pustelnia ojców franciszkanów, zaprojektowana w stylu pomorskim, gdzie odprawiane są Msze z kaszubską liturgią. Obecnie czczona jest Iwerska Ikona Matki Bożej.
1 stycznia 2020 roku oficjalnie ustalono nazwę Święta Góra Polanowska.
Szlak dojściowy i pomniki
Na szczyt prowadzi droga krzyżowa, ozdobiona rzeźbami ludowymi. Od 2013 roku Święta Góra Polanowska znajduje się na pielgrzymkowej trasie Pomorskiej Drogi św. Jakuba, prowadzącej do katedry w Santiago de Compostela.