Sulmów – Wprowadzenie
Sulmów to wieś położona w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, w gminie Goszczanów. Miejscowość, znana wcześniej jako Schulymowo lub Sulimów, istnieje co najmniej od XIII wieku.
Historia
W XVIII wieku Sulmów był w posiadaniu rodziny Jabłkowskich herbu Wczele. W miejscowości znajduje się park dworski, będący pozostałością kultury szlacheckiej. Ruiny neoklasycznego pałacu zostały zniszczone w 1973 roku.
Na początku XX wieku majątek przeszedł w ręce Henryka Glotza, a później jego wnuka, Jana Unruga. W 1935 roku majątek został zapisany Towarzystwu „Opieka”, które organizowało kolonie letnie dla dzieci z rodzin w trudnej sytuacji materialnej. W czasie II wojny światowej część parku została wycięta na potrzeby budowy baraków dla młodzieży z Hitlerjugend.
Po wojnie główny budynek majątku przeszedł w ręce państwa, jednak nie był odpowiednio remontowany, co doprowadziło do jego degradacji. Obecnie zachowała się jedynie piętrowa oficyna wsparta na czterech kolumnach. W parku można podziwiać wiele ciekawych gatunków drzew, w tym ponad trzystuletnie pomniki przyrody, takie jak platan klonolistny, lipa krymska i drobnolistna oraz forma krzaczasta grabu pospolitego.
Współczesność
Obecnie w Sulmowie funkcjonują nowoczesne gospodarstwa rolne, a ich produkty są sprzedawane zarówno w regionie Łódzkim, jak i w Wielkopolsce. Miejscowość ma silniejsze powiązania kulturowe i gospodarcze z Kaliszem niż z powiatowym Sieradzem.