Stanisław Mycielski
Stanisław Mycielski (1864-1933) był polskim działaczem gospodarczym i posłem na galicyjski sejm krajowy. Urodził się w Krakowie w rodzinie ziemiańskiej. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie uzyskał doktorat z prawa w 1887 roku.
Kariera zawodowa
Pracował w administracji państwowej, a następnie zarządzał dobrami ordynacji Borynicze. Był marszałkiem powiatowym w Bóbrce oraz członkiem Rady Powiatowej. W latach 1901-1913 pełnił mandat poselski w galicyjskim sejmie, angażując się w różne komisje, w tym ds. administracji i reform agrarnych.
Działalność gospodarcza
Mycielski był aktywnym uczestnikiem życia gospodarczego, członkiem wielu towarzystw i instytucji, w tym:
- Galicyjskiego Towarzystwa Gospodarczego we Lwowie
- Rady Nadzorczej Banku Malioracyjnego
- Banku Hipotecznego we Lwowie (prezes od 1904)
- Polskiego Towarzystwa Budowlanego S.A.
Był także współzałożycielem Związku Przedsiębiorstw Gorzelń Rolniczych oraz prezesem fabryki regeneracji żarówek „Żareg”.
Inne osiągnięcia
Mycielski był prezesem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie oraz opiekował się lwowskim zakładem ociemniałych. Jako amator zajmował się rzeźbiarstwem i tworzył portrety.
Życie prywatne
W 1893 roku ożenił się z Marią z Dembińskich, z którą miał czworo dzieci: dwóch synów i dwie córki. Mycielski został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Franciszka Józefa w 1916 roku.
Podsumowanie
Stanisław Mycielski był znaczącą postacią w galicyjskim życiu społeczno-gospodarczym, łącząc działalność polityczną z szerokim zaangażowaniem w rozwój regionu.