Słońsk Dolny
Słońsk Dolny to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie aleksandrowskim, w gminie Aleksandrów Kujawski. W latach 1975–1998 miejscowość była częścią województwa włocławskiego.
Historia
Początkowo wieś Słońsk, obecnie podzielona na Słońsk Górny i Słońsk Dolny, była częścią gminy Raciążek w powiecie radziejowskim oraz nieszawskim i aleksandrowskim. W Królestwie Polskim przynależała do guberni warszawskiej, a w okresie międzywojennym do województwa warszawskiego.
W 1933 roku utworzono gromadę Słońsk, która obejmowała Słońsk i Kępę Dzikowską. W wyniku reformy administracyjnej w 1938 roku powiat nieszawski został przeniesiony do województwa pomorskiego, przemianowanego później na bydgoskie. Podczas II wojny światowej Słońsk został włączony do III Rzeszy, a po wojnie powrócił do Polski.
W ramach reorganizacji administracyjnej wiejskiej, Słońsk Dolny wszedł w skład nowo utworzonej gromady Nowy Ciechocinek w powiecie aleksandrowskim. W 1959 roku część Słońska Dolnego (około 14 ha) została włączona do Ciechocinka. Po zniesieniu gromady Nowy Ciechocinek, Słońsk Górny trafił do gromady Raciążek, gdzie pozostał do końca 1972 roku.
1 stycznia 1973 roku, w wyniku kolejnej reformy administracyjnej, Słońsk Dolny oraz Górny zostały włączone do nowo utworzonej gminy Aleksandrów Kujawski. W latach 1975–1977 miejscowość przynależała do województwa włocławskiego, a 1 lutego 1977 roku 35 ha Słońska Dolnego oraz cały Słońsk Górny zostały włączone do Ciechocinka.