Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Skorpucha jaszczurowata

„`html

Reklama

Skorpucha jaszczurowata (Chelydra serpentina)

Skorpucha jaszczurowata, znana również jako żółw jaszczurowaty czy żółw kajmanowy, to gatunek żółwia z rodziny skorpuchowatych (Chelydridae) z podrzędu żółwi skrytoszyjnych (Cryptodira).

Charakterystyka

Gatunek osiąga masę ciała do 15 kg, a w wyjątkowych przypadkach nawet 30 kg. Długość karapaksu wynosi do 47 cm. Posiada spłaszczony, brązowy lub oliwkowo-brązowy karapaks z trzema rzędami rogowych guzów. Tylna część karapaksu jest głęboko powcinana. Plastron jest mocno zredukowany i składa się z 10 tarcz. Główne cechy to:

Reklama
  • Duża i masywna głowa z ostrym dziobem.
  • Bardzo ostre szczęki zakończone potężnymi hakami.
  • Gruba szyja pokryta brodawkowatą skórą.
  • Przednie kończyny z pięcioma palcami, tylne z czterema, oba z dużymi pazurami.
  • Długi ogon, do 2/3 długości karapaksu, z wzdłużnym grzebieniem.

Występowanie

Naturalny zasięg skorpuchy jaszczurowatej obejmuje Amerykę Północną, w tym południową Kanadę oraz Stany Zjednoczone na wschód od Gór Skalistych. Gatunek został wprowadzony do kilku stanów USA oraz do Chin, Tajwanu i Japonii. W Ameryce Środkowej i Południowej wyróżniono odrębne gatunki. Skorpucha prowadzi półwodny tryb życia, preferując płytkie rzeki i bagna, a rano często wygrzewa się na lądzie.

Występowanie w Polsce

W Polsce skorpucha jaszczurowata jest uznawana za gatunek inwazyjny. Została ujęta w rozporządzeniu Ministra Środowiska jako gatunek mogący zagrażać rodzimym ekosystemom. Wprowadzenie tego gatunku do Polski miało miejsce w latach 90. XX wieku w wyniku nielegalnych działań. Zdarzenia związane z jej obecnością obejmują:

  • 2006: Złapanie samca w Gdyni, obecnie w Akwarium Gdyńskim.
  • 2016: Odłowienie samca w Kutnie, obecnie w Ogrodzie Zoologicznym w Zamościu.
  • 2023: Schwytanie osobnika w gminie Chynów przez Fundację Epicrates.

Linki zewnętrzne

„`

Reklama
Reklama