„`html
Skłoby
Skłoby to wieś w Polsce, usytuowana w województwie mazowieckim, w powiecie szydłowieckim, w gminie Chlewiska. Wierni Kościoła rzymskokatolickiego w tej miejscowości należą do parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Nadolnej.
Nazwa
Nazwa Skłoby pochodzi z języka staropolskiego i oznacza „kłody”. Może to sugerować, że w przeszłości miało miejsce karczowanie lub istniała poręba w tym regionie.
Historia
Wieś ma bogatą historię, będąc prywatną miejscowością szlachecką, która w drugiej połowie XVI wieku znajdowała się w powiecie radomskim województwa sandomierskiego. Na początku XVI wieku Skłoby były własnością Chlewickich herbu Odrowąż.
W dniu 11 kwietnia 1940 roku wieś została spacyfikowana przez Niemców w odwecie za działalność oddziału mjra „Hubala”. W wyniku tej akcji zniszczono blisko 400 gospodarstw, ocalały jedynie szkoła i kilka innych budynków. Aresztowano niemal wszystkich mężczyzn w wieku od 15 do 60 lat, którzy zostali rozstrzelani w pobliskim lesie. Liczba ofiar pacyfikacji wynosiła od 215 do 265, według różnych źródeł. W 1977 roku Skłoby otrzymały Krzyż Grunwaldu III klasy.
Wieś jest ściśle związana z Stefankowem i Nadolną, tworząc tzw. „trójwieś”. W latach 1975–1998 administracyjnie należała do województwa radomskiego.
Podsumowanie
Skłoby to wieś o bogatej historii i znaczących wydarzeniach, szczególnie związanych z II wojną światową. Jest miejscem z tradycjami szlacheckimi oraz bliskimi relacjami z sąsiednimi miejscowościami.
Linki zewnętrzne
- Kategoria: Miejscowości odznaczone Orderem Krzyża Grunwaldu
- Kategoria: Wsze Chlewickich herbu Odrowąż
- Kategoria: Wsze szlacheckie I Rzeczypospolitej (województwo sandomierskie)
„`