Dzisiaj jest 5 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Siedlnica

Chcę dodać własny artykuł

Siedlnica

Siedlnica to wieś w Polsce, położona w województwie lubuskim, w powiecie wschowskim, w gminie Wschowa. W skład sołectwa wchodzi także wieś Czerlejewo.

Historia

Wieś ma średniowieczne korzenie i istnieje przynajmniej od XIV wieku. Po raz pierwszy została wymieniona w dokumencie z 1326 roku jako Cedelitz. W kolejnych latach nazwa wsi pojawiała się w różnych formach, w tym Sedlnicz, Czedelicz, Syedlnicza oraz Zedlitz.

Siedlnica była siedzibą parafii od 1333 roku i wchodziła w skład archiprezbiteratu Góra w diecezji wrocławskiej. W XV wieku wieś należała do powiatu wschowskiego. Właściciele Siedlnicy zmieniali się wielokrotnie, a miejscowość była przedmiotem dziedziczenia i sprzedaży. W latach 1503-1514 majątek posiadał Krzysztof Olbrachcicki, a następnie Kasper Dłuski.

W XVI wieku Siedlnica była miejscem poboru podatków, a w 1528 roku odnotowano trakt prowadzący przez wieś, znany później jako Polska Droga.

Po II rozbiorze Rzeczypospolitej w 1793 roku miejscowość znalazła się pod zaborem pruskim. W latach 1975–1998 administracyjnie należała do województwa leszczyńskiego. Według danych z 25 czerwca 2009 roku, Siedlnicę zamieszkiwało 882 mieszkańców.

Zabytki

W Siedlnicy znajdują się następujące zabytki wpisane do wojewódzkiego rejestru:

  • Kościół parafialny pod wezwaniem Narodzenia NMP i św. Jana Ewangelisty (z lat 1300, 1604 i XIX wieku)
  • Dwór z fosą z XVIII-XX wieku
  • Folwark z XIX-XX wieku, w tym:
    • Oficyna i spichrz
    • Spichrz

Osoby urodzone w miejscowości

  • Hugo Licht – architekt

Linki zewnętrzne