Serwiusz Tuliusz
Serwiusz Tuliusz, znany jako Servius Tullius, był szóstym królem Rzymu, panującym w latach 578-534 p.n.e. Jego następcą został Tarkwiniusz Pyszny. Tuliusz, prawdopodobnie uzurpator, miał nieznane pochodzenie, a jego córka Tulia była żoną Tarkwiniusza Starszego.
Reformy społeczne i polityczne
Serwiusz Tuliusz wprowadził istotne zmiany w strukturze społeczeństwa rzymskiego. W przeciwieństwie do Solona z Aten, który dzielił społeczeństwo według dochodu, Tuliusz podzielił je na klasy majątkowe. Taki system oznaczał, że najbogatsi obywatele mieli najwięcej praw, a także zmodyfikował okręgi wyborcze.
- I klasa majątkowa: 80 głosów + 18 głosów (ekwici) = 98 głosów
- II, III, IV, V klasa majątkowa = 95 głosów
Głosowanie rozpoczynała pierwsza klasa majątkowa, a jeśli głosowała jednogłośnie, decyzja była podejmowana bez głosowania kolejnych klas. Wprowadzono również Centurię praerogatywną, która umożliwiała przeprowadzenie wstępnego głosowania przed wyborami właściwymi.
Wpływ na wojsko
Nowy system głosowania miał również wpływ na wojsko. Każda centuria wystawiała 100 żołnierzy, a obywatele musieli się sami zbroić. Struktura wojskowa wyglądała następująco:
- I klasa majątkowa: 80 centurii ciężkozbrojnych i 18 jazdy ekwickiej
- II-IV klasa: piechota lekkozbrojna
- V klasa: zwolniona ze służby wojskowej, pełniła rolę pomocniczą (np. kucharze, trębacze)
Nowy podział nie zlikwidował zgromadzeń kurialnych, które miały jedynie charakter religijny. Zgromadzenia centurialne odbywały się poza Rzymem, na Polu Marsowym, co miało na celu zapobieganie zamachom stanu.
Inne osiągnięcia
Podczas swojego panowania Serwiusz Tuliusz przeprowadził pierwszy spis ludności, który wykazał 80 tysięcy obywateli. Dodatkowo, do terytorium Rzymu włączył wzgórza: Eskwilin, Kwirynał i Wiminał.
Następcą Serwiusza Tuliusza był Tarkwiniusz Pyszny.
Przypisy
Bibliografia
* Kategoria: Królowie rzymscy