Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Samuel Finley Breese Morse

„`html

Reklama

Samuel Finley Breese Morse

Samuel Finley Breese Morse (ur. 27 kwietnia 1791 w Charlestown, zm. 2 kwietnia 1872 w Nowym Jorku) był amerykańskim wynalazcą, malarzem, rzeźbiarzem oraz jednym z twórców alfabetu Morse’a. Jego prace miały kluczowe znaczenie dla rozwoju telegrafii.

Życiorys

Rodzina i młodość

Rodzina Morse’a osiedliła się w Ameryce w 1635 roku. W 1811 roku towarzyszył malarzowi Washingtonowi Allstonowi w podróży po Europie.

Reklama

Telegrafia elektromagnetyczna

W 1832 roku Morse wykorzystał zjawisko magnetyzmu do stworzenia telegrafu elektromagnetycznego oraz opracował alfabet Morse’a, bazujący na systemie trójkowym: brak sygnału, krótki sygnał i długi sygnał. Mimo opatentowania telegrafu, nie był on pierwszym wynalazcą tego urządzenia. Jako pierwowzór telegrafu uznaje się telegraf optyczny Claude’a Chappe’a, który miał jednak wiele ograniczeń.

W 1836 roku Morse skonstruował telegraf, który mógł przesyłać wiadomości na krótkie odległości. Dzięki współpracy z Leonardem Gale’em, wprowadzono ulepszenia, które umożliwiły przesyłanie wiadomości na odległości do 16 kilometrów. W 1838 roku Morse zaprezentował telegraf po raz pierwszy na forum naukowym.

24 maja 1844 roku wysłał pierwszą wiadomość telegraficzną o treści: What hath God wrought, przesyłając ją z Waszyngtonu do Baltimore. W latach 60. XIX wieku stał się aktywnym obrońcą instytucji niewolnictwa.

Odznaczenia

  • Order Sławy (Imperium Osmańskie)
  • Order Wieży i Miecza V kl. (Portugalia)
  • Order Danebroga IV kl. (Dania)
  • Order Izabeli Katolickiej II i V kl. (Hiszpania)
  • Order Legii Honorowej V kl. (Francja)
  • Order śś. Maurycego i Łazarza V kl. (Włochy)
  • Złoty Medal za Naukę i Sztukę (Wirtembergia)

Podsumowanie

Samuel Morse zmarł w 1872 roku w Nowym Jorku i został pochowany na cmentarzu Greenwood w Brooklynie. Jego wynalazki i osiągnięcia miały trwały wpływ na komunikację i technologię w XIX wieku.

„`

Reklama
Reklama