Rudak – Osada w Toruniu
Rudak to osada, która istnieje od XIV wieku i obecnie stanowi część Torunia, zlokalizowaną na lewobrzeżu miasta. Charakteryzuje się głównie zabudową jednorodzinną oraz ogródkami działkowymi na powierzchni około 100 ha. Na południu osady znajdują się kopalnie gliny oraz zakłady ceramiki budowlanej.
Historia Rudaka
Czasy najdawniejsze
Najstarsze znane przedmioty pochodzą z późnego paleolitu. W 1230 roku Konrad I mazowiecki nadał tereny Rudaka zakonowi krzyżackiemu. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1340 roku, kiedy była znana jako Rodacke. Osadę zarządzał sołtys, a wieś stała się częścią Polski po pokoju mełneńskim w 1422 roku.
XVII–XVIII wiek
W XVII wieku Rudak zaczął się rozwijać, stając się miejscem osiedlenia mennonitów. Mimo zniszczeń podczas potopu szwedzkiego, wieś odbudowała się i przeżywała rozwój gospodarczy.
Lata 1793–1920
Rudak w 1793 roku znalazł się w Prusach Zachodnich. W XIX wieku rozwijała się cegielnia, a wieś zaczęła przyciągać osadników, w tym uchodźców z Imperium Rosyjskiego. W 1909 roku ukończono budowę neogotyckiego kościoła ewangelickiego.
Lata 1920–1939
W 1921 roku Rudak liczył 857 mieszkańców. W okresie międzywojennym działała tam szkoła podstawowa i straż ogniowa. W 1938 roku osada została włączona do Torunia.
II wojna światowa
W czasie II wojny światowej w Rudaku osiedlili się volksdeutsche, a w Forcie XV przetrzymywano jeńców wojennych. Po wojnie parafia ewangelicko-unijna przestała istnieć, a majątek przejęło Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego.
Czasy najnowsze
Po wojnie cegielnie zostały upaństwowione, a obecnie funkcjonuje tam fabryka Wienerberger. W 1966 roku wybudowano Szkołę Podstawową nr 17.
Ważniejsze obiekty i atrakcje
- Szkoła Podstawowa nr 17 im. gen. Józefa Bema
- Dom Muz
- Wienerberger Toruń – fabryka cegieł
- Forty: Fort XV i Fort Kolejowy
- Cmentarz ewangelicki z XVIII wieku
Punkty przyrody
- Dąb szypułkowy sprzed 500 lat
- Głaz narzutowy o obwodzie 12,7 m
Znane osoby związane z Rudakiem
- Reinhold Heuer – niemiecki historyk sztuki
- Werner Henke – oficer marynarki wojennej podczas II wojny światowej