Historia RUCH S.A.
RUCH S.A. rozpoczęła swoją działalność w 1919 roku, otwierając pierwszy kiosk na Dworcu Głównym w Warszawie. Inicjatywa ta miała na celu promowanie czytelnictwa w powojennej Polsce. W krótkim czasie firma rozrosła się do ponad 60 kiosków i księgarń. W 1935 roku RUCH stał się jedynym ogólnopolskim kolporterem prasy, a jego struktura została włączona do Poczty i Telegrafów.
Przemiany właścicielskie
W 2010 roku Ministerstwo Skarbu Państwa sprzedało swoje akcje funduszowi Eton Park Capital Management. Po przymusowym wykupie przez Lurena Investments B.V. w 2011 roku, wszystkie akcje RUCH S.A. znalazły się w rękach tego przedsiębiorstwa. W 2017 roku głównym udziałowcem został Igor Chalupec. W 2018 roku spółka zmagała się z trudnościami finansowymi, co doprowadziło do wniosków o sanację i upadłość.
Problemy finansowe i restrukturyzacja
- W 2019 roku dług RUCH-u wynosił około 167 mln zł.
- Wierzyciele spółki zaakceptowali plan, w ramach którego Alior Bank przejął 100% akcji, a następnie sprzedał je PKN Orlen.
- Kontrowersje dotyczące pomocy publicznej dla RUCH-u zostały zgłoszone do Komisji Europejskiej.
Przejęcie przez PKN Orlen
W czerwcu 2020 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na przejęcie RUCH-u przez PKN Orlen. W listopadzie tego samego roku Orlen stał się większościowym akcjonariuszem spółki z pakietem 65% akcji. W 2021 roku zainaugurowano nowy format sprzedaży detalicznej pod marką „ORLEN w ruchu”. Planowane jest otwarcie 900 placówek w ciągu pięciu lat.
Asortyment i zmiany w działalności
RUCH oferuje szeroki asortyment, w tym prasę, artykuły przemysłowe oraz napoje. W 2023 roku firma wstrzymała przyjmowanie zamówień na prenumeraty gazet na 2024 rok, co jest wynikiem wzrostu znaczenia prasy cyfrowej i spadku zainteresowania tradycyjnymi prenumeratami.