Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Rozszczepienie jądra atomowego

Rozszczepienie jądra atomowego

Rozszczepienie jądra atomowego to proces, w którym jądro dzieli się na co najmniej dwa fragmenty o zbliżonych masach, towarzyszy mu emisja neutronów i kwantów gamma, uwalniających znaczne ilości energii (kilka MeV na rozpad). Jądra, które ulegają rozszczepieniu, zazwyczaj są ciężkie i mają więcej neutronów niż protonów, co sprawia, że powstałe fragmenty są neutrono-nadmiarowe.

Reklama

Rozszczepienie może zachodzić w sposób:

  • Samoistny – niezależnie od zewnętrznych czynników, istotny w datowaniu radioizotopowym.
  • Wymuszony – zachodzi w wyniku zderzenia z neutronami, protonami, kwantami gamma lub innymi cząstkami. Ma kluczowe znaczenie w energetyce i wojskowości.

Wymuszone rozszczepienie jądra atomowego

W przypadku wymuszonego rozszczepienia, procesy takie jak emisja kwantów gamma czy neutronów konkurują z rozszczepieniem. Przekrój czynny na rozszczepienie zależy od energii neutronów oraz rodzaju jądra. Najłatwiej ulegają rozszczepieniu jądra takie jak 233U, 235U i 239Pu przy neutronach termicznych.

Reklama

Zyski energetyczne z rozszczepienia są znaczne. Na przykład, rozszczepienie jednego jądra może uwolnić około 200 MeV energii, a rozszczepienie wszystkich jąder w 1 kilogramie uranu dałoby około 80 TJ energii, co odpowiada eksplozji 19 kt trotylu.

Fragmenty rozszczepienia

Fragmenty powstałe podczas rozszczepienia, zwane produktami rozszczepienia, mają zazwyczaj masy w przedziale 95-140, z największymi ilościami w przedziałach 90-100 oraz 130-140. Fragmenty te zyskują energię kinetyczną i silnie jonizują otoczenie.

Rozszczepienie jądra atomowego zostało odkryte w 1938 roku przez Otto Hahna i Fritz Straßmanna, a w 1939 roku Lise Meitner i Otto Robert Frisch opublikowali artykuł, w którym wyjaśnili teoretyczne podstawy tego procesu.

Reklama
Reklama