Dzisiaj jest 20 marca 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Brzegówka (ptak)

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Brzegówka (Riparia riparia)

Brzegówka to mały ptak wędrowny z rodziny jaskółkowatych, występujący w Eurazji oraz Ameryce Północnej. Jest to gatunek oznaczony przez IUCN jako najmniejszej troski (LC).

Systematyka

Międzynarodowy Komitet Ornitologiczny wyróżnia cztery podgatunki:

  • Riparia riparia riparia – Ameryka Północna i Europa, zimuje w Ameryce Południowej i Afryce.
  • Riparia riparia taczanowskii – południowa Syberia i Mongolia, zimuje w Azji.
  • Riparia riparia ijimae – Sachalin i Japonia, zimuje w Azji Południowo-Wschodniej.
  • Riparia riparia shelleyi – Egipt, zimuje w Sudanie i Erytrei.

Występowanie

Brzegówka zamieszkuje prawie całą Eurazję, Maghreb oraz dolinę Nilu w Afryce. W Polsce jest średnio liczna, występująca głównie w dolinach rzek, gdzie zakłada gniazda. W latach 2013-2018 szacowano liczebność populacji lęgowej na 150-300 tysięcy par.

Charakterystyka

Brzegówka to niewielki ptak o skromnym upierzeniu. Wierzch ciała jest bladobrunatny, a spód biały. Lot jest szybki, z charakterystycznym drganiem skrzydeł. Wymiary średnie to 12-13 cm długości i rozpiętość skrzydeł ok. 28 cm. Masa ciała wynosi 11-20 g. Głos brzegówki jest cichy i zgrzytliwy.

Biotop

Preferuje otwarte przestrzenie w pobliżu rzek z wysokimi brzegami. Gniazduje w norkach wykopanych w ziemi, zwykle w koloniach liczących kilkanaście do kilkuset par. Gniazda są wykopywane w urwiskach i wysypane suchą trawą oraz piórami.

Okres lęgowy

Brzegówki wracają na lęgowiska w kwietniu i maju. Samica składa 5-6 białych jaj, które wysiadywane są przez obydwoje rodziców przez 12-16 dni. Po wykluciu młode są karmione przez rodziców, a po 16-22 dniach opuszczają gniazdo.

Pożywienie

Brzegówki żywią się małymi owadami, które łapią w locie, zwykle w pobliżu kolonii. Często żerują w grupach nad wodą.

Status i ochrona

Gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną w Polsce i uznawany za najmniejszej troski na Czerwonej liście ptaków Polski. Główne zagrożenia to regulacje rzek, które eliminują naturalne siedliska gniazdowe.

„`