Robert Guiscard
Robert Guiscard (ur. ok. 1016, zm. 17 lipca 1085) był książęciem Apulii, Kalabrii, Sycylii i Amalfi, pochodzącym z rodu Hauteville. Jego ojcem był normański rycerz Tankred, a matką Fressenda.
Życiorys
W 1046 Robert dołączył do swoich braci, walcząc na żołdzie lombardzkich książąt w południowej Italii przeciwko Bizancjum. Po zdobyciu Kalabrii przez brata Drago, Robert przejął zamek San Marco, który stał się jego bazą wypadową. W 1049 roku, po oskarżeniach o herezję, dzięki wsparciu biskupa Lotaryngii uniknął zarzutów. Jego małżeństwo z Aubrée, córką hrabiego Burgundii, przyniosło mu 200 normańskich rycerzy, co pozwoliło mu zyskać wpływy.
Po śmierci brata Onufrego w 1057 roku, Robert stał się liderem normańskich wojowników w południowych Włoszech. W 1059 roku na synodzie w Melfi ogłosił się wasalem papieża Mikołaja II i otrzymał tytuł księcia Apulii, Kalabrii i Sycylii. W kolejnych latach zdobył Bari, a jego brat Roger podbił Sycylię.
Robert skoncentrował się na konsolidacji swoich terenów, zmuszając normańskich buntowników do uległości. Mimo ekskomuniki przez papieża Grzegorza VII, Robert umocnił swoją pozycję i podjął wyprawę przeciwko Bizancjum. W 1081 roku zdobył Durrazo, a następnie Korfu.
W 1084 roku jego armia zdobyła Rzym, co zakończyło się plądrowaniem miasta. Po opuszczeniu Rzymu, Robert towarzyszył papieżowi Grzegorzowi VII do Salerno, gdzie papież zmarł w 1085 roku. Robert zmarł w tym samym roku na Kefalonii podczas przygotowań do oblężenia.
Małżeństwa i potomstwo
Robert miał dwie żony:
- Aubrée de Buonalbergo:
- Boemund I, książę Antiochii
- Emma de Hauteville, żona Odona „Dobrego Margrabiego”
- Siszelgajta z Salerno:
- Roger, książe Apulii i Kalabrii
- Gwidon, książę Amalfii
- Robert Scalio
- Wilhelm
- Héria de Hauteville, żona Hugona V z Maine
- Sybilla de Hauteville, żona Eblesa II de Roucy
- Matylda de Hauteville, żona Rajmunda II, hrabiego Barcelony
Znaczenie przydomka
Przydomek guiscard oznacza „chytry”, „sprytny” i odzwierciedlał umiejętności Roberta jako dowódcy.
W kulturze
Robert Guiscard pojawił się w grach wideo, takich jak Crusader Kings, oraz w literaturze, m.in. w Boskiej komedii Dantego, gdzie został opisany jako wojownik wiary.