Rekin wielorybi (Rhincodon typus)
Rekin wielorybi to jedyny przedstawiciel monotypowej rodziny Rhincodontidae, uznawany za największą rybę na świecie. Osiąga długość do 18,8 m i masę ciała do 13,6 t. Istnieją niepotwierdzone doniesienia o osobnikach przekraczających 20 m. Mimo swoich imponujących rozmiarów, rekin wielorybi jest rybą łagodną i nie stanowi zagrożenia dla ludzi, żywiąc się głównie planktonem, skorupiakami i małymi rybami.
Zasięg występowania
Rekin wielorybi jest gatunkiem kosmopolitycznym, występującym w tropikalnych i subtropikalnych wodach pelagicznych. Pływa blisko powierzchni, samotnie lub w grupach do 100 osobników. Jego wędrówki są związane z dostępnością pokarmu oraz zmianami temperatury wody.
Charakterystyka
Rekin ten ma spłaszczoną głowę i szeroki otwór gębowy, umiejscowiony w końcowej części pyska. Jego ciało pokryte jest ciemnoszarym, czerwonawym lub zielonkawobrunatnym kolorem, z charakterystycznymi białymi, żółtymi i zielonymi cętkami.
Rozród
Rekin wielorybi jest gatunkiem jajożyworodnym, osiągającym dojrzałość płciową w wieku około 25 lat. Samice rodzą do 16 młodych.
Ochrona
W 2016 roku IUCN zmieniła status zagrożenia rekina wielorybiego na zagrożony (EN). Populacja tego gatunku zmniejszyła się o 50% w ostatnich 75 latach, co może być związane z nielegalnym odławianiem. Dodatkowo, średnia długość osobników maleje, co budzi obawy o przyszłość gatunku.
Rekin wielorybi ma najgrubszą skórę spośród wszystkich zwierząt, osiągającą grubość do 10 cm.
Bibliografia
- Informacje o zasięgu i ochronie gatunku.
- Badania nad populacją rekina wielorybiego.