Dzisiaj jest 4 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Radzięcin

Chcę dodać własny artykuł

Radzięcin – Charakterystyka ogólna

Radzięcin to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie lubelskim, w powiecie biłgorajskim, w gminie Frampol, nad rzeką Biała Łada. W latach 1975–1998 należała do województwa zamojskiego. Jest to sołectwo, w którym według Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 roku mieszkało 695 mieszkańców, co czyni ją największą miejscowością w gminie. Radzięcin jest siedzibą rzymskokatolickiej parafii św. Kazimierza Królewicza.

Historia wsi

Radzięcin ma bogatą historię, sięgającą XIV wieku. Nazwa wsi zmieniała się w dokumentach źródłowych, a pierwsze wzmianki pochodzą z 1377 roku. Wówczas wieś była częścią dóbr nadanych Dymitrowi z Goraja przez Ludwika Węgierskiego. Po śmierci Dymitra, wieś przeszła w ręce jego bratanków, którzy władali nią do połowy XVII wieku.

W XVI wieku wieś była miejscem osadnictwa wołoskiego, a około 1552 roku erygowano pierwszą parafię. Niestety, wkrótce została ona przejęta przez kalwinistów. W 1718 roku parafia została reaktywowana, a w 1758 roku zbudowano nowy kościół. W XIX wieku Radzięcin był świadkiem wielu zmian własnościowych oraz rozwoju infrastruktury, w tym powstania szkoły.

Kościół parafialny

Kościół w Radzięcinie, pw. św. Kazimierza, został wzniesiony w 1758 roku i konsekrowany w 1794. Wnętrze kościoła jest bogato zdobione, a wśród jego elementów znajduje się rokokowy ołtarz, ambona oraz dzwonnica z 1905 roku. Kościół przeszedł liczne remonty, w tym w 1837 i 1923 roku.

Inne obiekty sakralne

  • Kościół filialny pw. MB Królowej Polski w Jędrzejówce (lata 80. XX w.)
  • Kościół filialny pw. Przemienienia Pańskiego w Komodziance (1999)
  • Kapliczka w Teodorówce (drewniana, XIX w.)
  • Kapliczka w Hoszni Abramowickiej (1832)

Cmentarz rzymskokatolicki

Cmentarz, założony w 1852 roku, ma powierzchnię 2,5 ha i jest podzielony na kwatery. Otoczony jest XIX-wiecznym murem z kamienia wapiennego.

Park Papieski

W pobliżu kościoła znajduje się park imienia Jana Pawła II, w którym znajdują się kamienie z płaskorzeźbami przedstawiającymi drogę krzyżową oraz tajemnice różańca.

Podsumowanie

Radzięcin to wieś o bogatej historii i znaczeniu kulturowym. Jest miejscem, gdzie tradycja katolicka oraz lokalne dziedzictwo są pielęgnowane poprzez zabytki sakralne oraz działalność parafii.