Prajęzyk
Prajęzyk to wspólny przodek języków w danej rodzinie językowej, często nieudokumentowany, lecz częściowo rekonstrukowany przy użyciu metody porównawczej.
Pojęcia związane
Praleksykon
Praleksykon to zbiór słów i pojęć prajęzyka. Jeśli w spokrewnionych językach występują wyrazy, które można zrekonstruować do wspólnej formy pierwotnej (prasłowo), sugeruje to, że pojęcie to istniało również w prajęzyku. Warto zauważyć, że znaczenie wyrazów może się zmieniać, co prowadzi do różnic w znaczeniu prasłowa i pochodnych wyrazów. Przykładowo, wspólna germańska nazwa dla dębu nie musi oznaczać, że pragermański wyraz *aiks odnosił się wyłącznie do tego drzewa. Możliwe, że pierwotne znaczenie wyrazu mogło być szersze lub węższe i zmieniało się w czasie.
Brak wspólnych terminów w językach pochodnych niekoniecznie oznacza, że takie pojęcie nie istniało w prajęzyku; mogło ono po prostu zaniknąć. Dlatego wyciąganie wniosków na temat kultury ludów na podstawie praleksykonu wiąże się z ryzykiem błędu.
Praojczyzna
Praojczyzna (Urheimat) to pierwotny obszar zamieszkiwania użytkowników prajęzyka. Umiejscowienie praojczyzny często jest przedmiotem sporów wśród językoznawców, ponieważ nie zachowały się fonetyczne zapisy prajęzyka, tak jak w przypadku języka praindoeuropejskiego. W przypadku prajęzyków znanych z czasów historycznych, takich jak łacina, lokalizacja praojczyzny jest zazwyczaj uznawana za pewną.
Przegląd prajęzyków
Niektóre z prajęzyków to:
- język praindoeuropejski
- język praindoirański
- język prairański
- język praindoaryjski
- język prahelleński
- język praitalski
- łacina ludowa
- język praceltycki
- język pragermański
- język pranordyjski
- język staronordyjski
- język prabałtosłowiański
- język prabałtycki
- język prasłowiański
- język staroruski
- język ruski
- język prakartwelski
- język prauralski
- język prafiński
- język praalgijski
- język praalgonkiński
- język praatapaskański
- język pramajański
- język praafroazjatycki
- język prasemicki
- język praberberyjski
- język praczadyjski
- język prabantu