Powieść kryminalna
Powieść kryminalna to gatunek literacki koncentrujący się na zbrodni, dochodzeniu oraz ujawnieniu sprawcy. Obecnie wyróżnia się cztery główne pododmiany tego gatunku.
Reklama
Pododmiany powieści kryminalnej
- Sensacyjno-awanturnicza – Rozkwitła w pierwszej połowie XX wieku w Europie. Charakteryzuje się niezwykłymi przygodami bohaterów, często stylizowanych na dżentelmenów, oraz wątkami miłosnymi.
- Detektywistyczna – Popularna w okresie międzywojennym, skupia się na postaciach detektywów, zarówno profesjonalnych (jak komisarz Maigret), jak i amatorskich (np. Sherlock Holmes). Bohaterowie opierają się na dedukcji i logice, co stanowi istotę tej pododmiany.
- Czarny kryminał amerykański – Prezentuje mroczną wizję świata, w której granice między dobrem a złem są niejasne. Bohaterowie, często prywatni detektywi, balansują na granicy prawa, angażując się emocjonalnie w dochodzenia i stosując przemoc.
- Milicyjna – Rozwijała się w krajach socjalistycznych, łącząc elementy kryminału sensacyjnego i detektywistycznego z propagandą. Fabuły koncentrowały się na działaniach milicji i ich sukcesach w rozwiązywaniu przestępstw, często w sposób schematyczny i uproszczony.
Przykłady autorów i dzieł
- Arthur Conan Doyle – seria o Sherlocku Holmesie
- Ian Fleming – seria o Jamesie Bondzie
- Agatha Christie – znane powieści kryminalne
- Raymond Chandler – seria z Philipem Marlowe’em
- Dashiell Hammett – Sokół maltański
- Georges Simenon – powieści o komisarzu Maigret
- P.D. James – seria o Adamie Dalglieshu
- Henning Mankell – seria z komisarzem Kurtem Wallanderem
- Mario Puzo – Ojciec chrzestny
Powieść kryminalna, w różnych pododmianach, pozostaje popularnym i wszechstronnym gatunkiem, który nieustannie przyciąga czytelników na całym świecie.
Reklama