„`html
Powiercie
Powiercie to wieś w Polsce, położona w województwie wielkopolskim, w powiecie kolskim, w gminie Koło. W latach 1975–1998 miejscowość ta należała do województwa konińskiego.
Informacje ogólne
Wieś znajduje się 3 km na południowy wschód od Koła, przy drodze wojewódzkiej nr 473. W skład sołectwa wchodzą również osady Zawadka i Parcela. W zachodniej części Powiercia przepływa rzeka Warta.
Historia
Powiercie po raz pierwszy wzmiankowane było w 1364 roku jako własność szlachecka. W 1655 roku miało miejsce zgrupowanie wojsk szwedzkich. W XIX wieku nad Wartą powstał duży młyn wodny, a w 1855 roku odkryto tu dwie figury wczesnośredniowieczne, znane jako bałwany kamienne, które obecnie znajdują się w Muzeum Archeologicznym w Krakowie.
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego
W Powierciu działa Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego, który obejmuje technikum mechanizacji rolnictwa oraz technikum architektury krajobrazu.
Historia szkoły
1 września 2003 roku powołano Zespół Szkół, w skład którego weszły Szkoła Podstawowa i Gimnazjum. Obecnie w szkole uczy się około 260 uczniów, a kadra nauczycielska liczy 22 osoby. Pierwszym dyrektorem był mgr Bernard Szulczewski, a aktualnym dyrektorem jest Marek Sobolewski.
Przystanek wąskotorowy Powiercie
Na wąskotorowej linii Sompolno – Dąbie nad Nerem istniał przystanek Powiercie, z którego podczas niemieckiej okupacji wysiadło około 40 000 Żydów w drodze do Chełmna nad Nerem, gdzie zostali zamordowani.
„`