„`html
Podsarnie
Podsarnie (węg. Szárnya, słow. Sŕnie) to wieś w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Raba Wyżna. W 2005 roku liczyła 780 mieszkańców. Miejscowość znajduje się w Beskidzie Orawsko-Podhalańskim, w dolinie potoku Orawka, otoczona przez Łysą Górę i Wielki Dział.
Historia
Wieś jest jedną z najstarszych na Górnej Orawie, a jej nazwa pojawiła się w rejestrze podatkowym w 1567 roku. Pierwszym sołtysem był Melchior Sarna. W XVII wieku wieś pozostała katolicka, a mieszkańcy często korzystali z sąsiednich parafii. W 2006 roku utworzono parafię obejmującą Podsarnie i Harkabuz.
W 1918 roku wieś została przyłączona do Polski po I wojnie światowej, a 31 grudnia 1918 roku potwierdzono jej przynależność do Polski. Po krótkiej okupacji przez wojska czechosłowackie, w 1920 roku wieś powróciła do granic Polski. W latach 1939-1945 była okupowana przez Słowację.
Gospodarka
Mieszkańcy Podsarnia tradycyjnie zajmują się obróbką drewna, produkując gonty, boazerię i pamiątki. Rolnictwo w tej okolicy napotyka trudności z uwagi na niekorzystne warunki przyrodnicze.
Kultura i tradycje
Mieszkańcy posługują się gwarą orawską, uznawaną za polsko-słowacką gwarę przejściową. W miejscowej szkole nadano imię Lecha i Marii Kaczyńskich, a 23 listopada 2018 roku odsłonięto Pomnik Niepodległości.
Bibliografia
- Małgorzata Liśkiewicz: Orawa 1918–1924. Skąd przybywamy, kim jesteśmy, 2020
- Jerzy M. Roszkowski: „Zapomniane Kresy” Spisz, Orawa, Czadeckie w świadomości i działaniach Polaków 1895-1925, 2018
Linki zewnętrzne
„`
Podsarnie to wieś w Małopolsce, znana z obróbki drewna i bogatej historii sięgającej XVI wieku. Miejscowość przeszła przez różne etapy administracyjne, a jej mieszkańcy posługują się gwarą orawską. W 2018 roku odsłonięto tu Pomnik Niepodległości.