Dzisiaj jest 16 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Otto Neurath

Otto Neurath

Otto Neurath (10 grudnia 1882 – 22 grudnia 1945) był austriackim socjologiem, ekonomistą i filozofem, znanym z wkładu w rozwój teorii społecznych oraz języka wizualnego.

Życiorys

Neurath urodził się w Wiedniu w rodzinie żydowskiej. Początkowo studiował matematykę, a następnie lingwistykę, prawo, ekonomię i socjologię, uzyskując doktorat z myśli ekonomicznej w starożytności. Jego pierwsze publikacje dotyczyły ekonomii oraz polityki. Po I wojnie światowej zaangażował się w działalność socjalistycznego rządu Bawarii, a po przewrocie został aresztowany. Po wyjściu na wolność powrócił do Wiednia, gdzie objął stanowisko dyrektora Muzeum Społeczno-Ekonomicznego.

Dorobek

Neurath był kluczową postacią Koła Wiedeńskiego, krytykiem metafizyki i zwolennikiem jedności nauki. Uznawał naukę za jedyny sposób opisu świata i narzędzie do społecznych zmian, a marksizm traktował jako teorię naukową. Wprowadził innowacje w zakresie komunikacji wizualnej, tworząc język graficzny Isotype (International System of Typographic Picture Education), który opisał w swojej książce „Modern Man in the Making” z 1939 roku.

Bibliografia

  • Otto Neurath, International Picture Language, London: Kegan Paul, 1936.
  • Jenn & Ken Visocky O’Grady, The Information Design Handbook, How, 2008.

Linki zewnętrzne