Dzisiaj jest 12 grudnia 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Oskar Romero

Oskar Arnulf Romero

Óscar Arnulfo Romero y Galdámez (15 sierpnia 1917 – 24 marca 1980) był salwadorskim biskupem rzymskokatolickim, arcybiskupem San Salvadoru, obrońcą praw człowieka oraz świętym i męczennikiem Kościoła katolickiego.

Życiorys

Młodość i wykształcenie

Romero urodził się w Ciudad Barrios w Salwadorze. Po ukończeniu szkoły podstawowej w wieku 12 lat rozpoczął pracę jako stolarz, jednak wkrótce zdecydował się na życie kapłańskie. Uczył się w seminariach w San Miguel i San Salvadorze, a następnie kontynuował naukę w Rzymie, gdzie otrzymał święcenia kapłańskie w 1942 roku. Po powrocie do Salwadoru, piastował różne stanowiska, w tym sekretarza Konferencji Biskupów Salwadoru.

Biskup

W 1970 roku Romero został biskupem, a w 1974 roku biskupem Santiago de Maria. W tym czasie Salwador był rządzony przez juntę wojskową, a kraj był pogrążony w przemocy i nierównościach społecznych. Romero, początkowo konserwatywny, zaczął dostrzegać niesprawiedliwości i stał się obrońcą praw człowieka, co doprowadziło do jego konfliktu z rządzącymi.

Walka o prawa człowieka

Romero stał się symbolem walki o prawa człowieka w Ameryce Łacińskiej. W swoich kazaniach wzywał do zaprzestania przemocy i apelował do rządu USA o zaprzestanie wsparcia dla salwadorskiej armii. Jego działalność przyciągnęła uwagę, ale również prowadziła do coraz większego niebezpieczeństwa.

Zamach

Romero został zastrzelony 24 marca 1980 roku podczas mszy. Jego śmierć wywołała masowe protesty i rozruchy w Salwadorze. Uczestnicy pogrzebu Romero oddali mu hołd, a jego zabójstwo zostało przypisane szwadronom śmierci związanym z juntą wojskową.

Sprawcy zamachu

Za morderstwem stał major Roberto D’Aubuisson, lider Narodowego Sojuszu Republikańskiego „ARENA”. Mimo prób pociągnięcia do odpowiedzialności, wielu sprawców pozostało bezkarna.

Proces beatyfikacyjny

Po jego śmierci rozpoczęto proces kanonizacyjny. W 2015 roku Romero został beatyfikowany przez papieża Franciszka. Jego męczeństwo uznano za dowód miłości do wiary.

Upamiętnienie

Romero jest uznawany za symbol walki o sprawiedliwość społeczną. Powstały liczne instytucje, które kontynuują jego dziedzictwo. Jego postać została przedstawiona w filmach, a dzień 24 marca obchodzony jest jako dzień jego pamięci w Kościele katolickim i anglikańskim.

Najnowsze aktualności: