Dzisiaj jest 16 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Order Świętej Anny

Order Świętej Anny

Order Świętej Anny (ros. Орден Святой Анны) był odznaczeniem ustanowionym w 1735 roku przez holsztyńską dynastię Schleswig-Holstein-Gottorp, a od 1797 roku włączony do systemu orderów carskich w Imperium Rosyjskim przez cara Pawła I. Początkowo miał charakter domowy, a jego status zmienił się po przyłączeniu do rosyjskiego systemu orderowego, gdzie zajął najniższe miejsce w hierarchii.

Historia

Fundacja orderu została ogłoszona w 1725 roku przez księcia Karola Fryderyka, ale formalnie ustanowiono go w 1735 roku dla uczczenia pamięci carycy Anny. Początkowo istniał tylko jeden stopień, a liczba kawalerów ograniczona była do 15. W miarę upływu czasu, zwłaszcza podczas panowania Pawła I, wprowadzono podział na trzy klasy:

  • I Klasa: noszona na wielkiej wstędze z gwiazdą.
  • II Klasa: noszona na wstędze na szyi.
  • III Klasa: order wojskowy noszony jako miniatura na rękojeści szabli.

W 1796 roku wprowadzono także Odznakę Honorową dla żołnierzy, a w 1815 roku stworzono nową III klasę. Po 1831 roku order zajął szóstą pozycję w hierarchii, a do 1845 roku wszystkie klasy dawały dziedziczne szlachectwo. Order został zniesiony przez władze sowieckie w 1917 roku, a obecnie jest nadawany przez członków byłej dynastii Romanowów.

Wygląd

Pierwotny wygląd orderu to krzyż grecki z ciemnorubinowego szkła, później przekształcony w krzyż kawalerski z emalią w kolorze czerwonym. I klasa nosiła gwiazdę, a IV klasa była złotą tarczą na rękojeści broni. Odznaka Honorowa miała formę małego medalu z krzyżem orderu.

Odznaczeni

W 1799 roku kawalerem III Klasy został książę Franciszek Ksawery Drucki Lubecki, a w 1832 roku arcybiskup warszawski Stanisław Kostka Choromański otrzymał I klasę.

Podsumowanie

Order Świętej Anny, mający bogatą historię i różnorodne klasy, odgrywał istotną rolę w systemie odznaczeń Imperium Rosyjskiego. Jego znaczenie przetrwało, mimo zniesienia przez władze sowieckie, jako symbol szlacheckiego dziedzictwa.

Bibliografia

  • Arnhard Graf Klenau: Europäische Orden ab 1700, München 1978
  • И. Г. Спасский: Русские и инocтpaнныe ордена до 1917 гoдa, Leningrad 1963

Linki zewnętrzne

  • [http://george-orden.narod.ru/statut1892s07.html#znak Статут Императорского ордена Св. Анны]
  • [http://medalirus.ru/rus-ordena/orden-svyatoy-anny.php Орден Святой Анны]