Olimpiada Informatyczna
Olimpiada Informatyczna to coroczny konkurs informatyczny, który rozpoczął się w 1993 roku i jest organizowany przez Instytut Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Uczestniczą w nim uczniowie szkół średnich oraz młodsze osoby, które rozwiązują zadania polegające na opracowaniu algorytmu i implementacji go w języku C++ lub Python.
Przebieg zawodów
Olimpiada składa się z trzech etapów:
- Etap pierwszy: Zdalne rozwiązywanie zadań w domu, przesyłanych przez Internet lub pocztą.
- Etap drugi (okręgowy): Odbywa się w warunkach kontrolowanej samodzielności, z czasem na rozwiązanie zadań wynoszącym 5 godzin przez dwa dni.
- Etap trzeci (finałowy): Ostateczny etap z udziałem 80-100 najlepszych uczestników II etapu, którzy zdobywają tytuł finalistów i zapewniają sobie miejsce na uczelniach wyższych w Polsce na kierunkach informatycznych.
Zwycięzcy i osiągnięcia międzynarodowe
Finaliści oraz laureaci Olimpiady mają możliwość reprezentowania Polski w międzynarodowych konkursach programistycznych. Polska zdobyła do 2018 roku:
- Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna (IOI): 109 medali (40 złotych, 39 srebrnych, 30 brązowych).
- Olimpiada Informatyczna Krajów Europy Środkowej (CEOI): 32 złote, 38 srebrnych i 30 brązowych medali.
- Bałtycka Olimpiada Informatyczna (BOI): 50 złotych, 48 srebrnych i 25 brązowych medali.
Inne konkursy
Laureaci Olimpiady często odnoszą sukcesy w renomowanych konkursach akademickich i algorytmicznych, takich jak ACM ICPC, Google Code Jam oraz TopCoder.
Komitet Główny
Olimpiada Informatyczna jest wspierana przez Komitet Główny, w skład którego wchodzą doświadczeni członkowie, odpowiedzialni za organizację i przebieg zawodów.