Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Nagietek lekarski

Nagietek lekarski

Nagietek lekarski (Calendula officinalis L.) to roślina jednoroczna z rodziny astrowatych. Pochodzi z obszarów śródziemnomorskich lub Iranu i jest uprawiana w wielu krajach, w tym w Polsce, czasem dziczejąc z upraw.

Reklama

Rozmieszczenie geograficzne

Gatunek jest naturalizowany w wielu regionach, w tym na Wyspach Brytyjskich. W Polsce nagietek występuje głównie na nieużytkach i gruntach rolnych.

Morfologia

  • Pokrój: Roślina zielna, wzniesiona, osiągająca wysokość 20–50 cm.
  • Liście: Skrętoległe, dolne szerokołopatkowate, górne szerokolancetowate.
  • Kwiaty: Zebrane w koszyczki o średnicy 3–5 cm, w barwach od pomarańczowej do żółtej, z przyjemnym zapachem.
  • Owoce: Sierpowato wygięte niełupki, wielkość zmienna.
  • Korzeń: Palowy, mocno rozgałęziony.

Biologia i ekologia

Nagietek zakwita od maja do września, a owoce dojrzewają od sierpnia do listopada. Kwiaty reagują na zmiany pogody, zamykając się w nocy i podczas deszczu. Roślina przyciąga owady zapylające, w tym pszczoły.

Reklama

Zastosowanie

Roślina ozdobna

Nagietek jest popularny w ogrodach jako roślina ozdobna. Łatwo się rozsiewa i występuje w różnych odmianach, w tym wysokich i karłowatych.

Roślina lecznicza

Od wieków stosowany w medycynie. Napary z kwiatów nagietka mają zastosowanie w leczeniu stanów zapalnych i skórnych. Stosuje się go również wewnętrznie w przypadku problemów z przewodem pokarmowym i w leczeniu chorób nowotworowych.

Roślina kosmetyczna

Nagietek znajduje zastosowanie w kosmetykach, takich jak kremy gojące i maseczki, ze względu na swoje właściwości lecznicze.

Roślina jadalna

Liście nagietka mogą być używane w sałatkach, a płatki kwiatów jako przyprawa. Służą również do barwienia żywności.

Uprawa

W Polsce nagietek uprawia się jako roślinę jednoroczną, siejąc nasiona w marcu lub kwietniu. Wymaga słonecznego stanowiska i dobrze rośnie na żyznych glebach. Po 8 tygodniach od siewu rośliny zaczynają kwitnąć.

Obecność w kulturze

Nagietek był traktowany jako roślina magiczna, mająca przynosić spokojny sen i odpędzać lęki. Uważany jest również za barometr pogodowy.

Reklama
Reklama