MS-DOS – Opis i Historia
MS-DOS to system operacyjny stworzony przez Microsoft, oparty na kodzie źródłowym systemu QDOS. Jest to wersja DOS przeznaczona dla komputerów IBM PC, działająca w środowisku tekstowym. Choć MS-DOS nie oferuje graficznego interfejsu, istniały nakładki, takie jak DOS Shell i Norton Commander, które umożliwiały lepsze zarządzanie plikami.
Późniejsze wersje systemu Windows (od 3.0 wzwyż) zyskiwały coraz większą niezależność od MS-DOS, jednak wszystkie zaczynały od DOS-a, zachowując z nim zgodność. Z chwilą wprowadzenia Windows 95, rozwój MS-DOS jako samodzielnego systemu został zakończony, a ostatnią wersją autonomiczną była 6.22. Wersje 7, 7.1 i 8.0 MS-DOS stały się częścią systemów Windows 9x.
W 1993 roku Microsoft wprowadził Windows NT, rezygnując z MS-DOS jako podstawy systemu. Mimo że MS-DOS zniknął z nowoczesnych systemów operacyjnych, jego polecenia są dostępne w interpreterze poleceń (cmd). Aplikacje stworzone dla MS-DOS mogą nie działać poprawnie, jednak istnieją emulatory, takie jak DOSBox, które umożliwiają ich uruchomienie.
Ważniejsze polecenia MS-DOS
- DIR – wyświetla listę plików i folderów w katalogu
- COPY – kopiuje pliki
- DEL – usuwa pliki
- MKDIR – tworzy nowy katalog
Konfiguracja
Konfiguracja MS-DOS znajduje się w trzech plikach: CONFIG.SYS, AUTOEXEC.BAT oraz MSDOS.SYS. Plik CONFIG.SYS definiuje ustawienia systemowe, AUTOEXEC.BAT pełni rolę autostartu, a MSDOS.SYS w wersjach do 6.22 był plikiem binarnym, a w późniejszych wersjach – plikiem tekstowym konfiguracyjnym.
Związek z CP/M
Pierwsze wersje MS-DOS były projektowane do odczytu plików z systemu CP/M, a wiele funkcji zostało skopiowanych z tego systemu. W związku z tym istnieją nagrody za udowodnienie, że MS-DOS jest kopią CP/M oraz za znalezienie w jego kodzie odniesienia do Gary’ego Kildalla.
Publikacja kodu źródłowego
W 2018 roku Microsoft opublikował kod źródłowy MS-DOS 1.25 i 2.0 na GitHubie, co umożliwiło społeczności dostęp do klasycznego systemu operacyjnego.